piątek, 17 lipiec 2020 10:19

Krople krwi na wagę życia

fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./ fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./

Nie można jej wyprodukować w żadnym z laboratoriów. Nie można jej kupić, ale można się nią podzielić. O oddawanie krwi – bo o niej mowa - szczególnie podczas wakacji, apelują nie tylko centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa w całej Polsce, ale także szpitale, w tym również Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., któremu krew jest niezbędna do leczenia niektórych grup pacjentów i przeprowadzania większości zabiegów operacyjnych.

Obecne zapotrzebowanie na krew jest większe w porównaniu z minionym kwartałem. Po ograniczeniu przyjęć w marcu, kwietniu i maju, teraz większość szpitali wraca do normalnej pracy. Na zabezpieczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w szpitalnym banku krwi powinno być przechowywanych około 200 jednostek tego drogocennego leku. Średnio każdego dnia wydawanych jest ich ponad 20, choć są dni, że liczba ta wzrasta ponad trzykrotnie.

- Sytuacja jest trudna, choć nie było jeszcze tak, żeby w trybie „na ratunek” krew nie była zabezpieczona. Do tej pory – powodu braku krwi - nie musieliśmy też przesuwać zabiegów, bo we wszystkich grupach mamy tzw. żelazny zapas, ale w tym tygodniu zdarzyło się nam nie otrzymać pełnego zamówienia na krew z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze - mówi Małgorzata Ernst, kierownik Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Braki w bankach krwi w okresie letnim to już tradycyjnie głównie efekt wakacyjnych wyjazdów krwiodawców. W tym roku to także konsekwencja pandemii koronawirusa.

- Jeżeli sytuacja się nie zmieni, nasze zapasy też się skończą, dlatego apelujemy do czynnych krwiodawców i tych, którzy jeszcze się wahają, o zgłaszanie się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddawanie krwi. Każdy dawca spełniający wymagania (dobre zdrowie, waga powyżej 50 km i wiek 18+), jest mile widziany – dodaje Małgorzata Ernst.

Krew i jej składniki podawane są głównie osobom, u których występują niedobory krwi i jej składników spowodowane utratą dużej ilości krwi, w wyniku wypadków komunikacyjnych, w trakcie lub po zabiegach operacyjnych, chorym na białaczkę i inne choroby krwi, a także osobom z chorobami nowotworowymi, w trakcie i po chemioterapii.

(gallery}Bank_krwi{/gallery}