poniedziałek, 03 sierpień 2020 12:09

Każda kropla jest cenna

Napisane przez

Trwa Tydzień Karmienia Piersią

Zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji. Zapobiega wadom zgryzu, zapewnia właściwy rozwój układu nerwowego, zmniejsza ryzyko otyłości i nadwagi w późniejszym wieku. Nawet w dorosłym życiu wzmacnia odporność organizmu. Mleko matki – bo o nim mowa - ma wiele zalet. Przypominamy o tym, bo trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Co ciekawe, na naturalnym karmieniu mogą skorzystać również same matki. Zapewnienie pokarmu dziecku przez cały dzień to utrata około 500 kalorii, co pomaga kobietom po ciąży zrzucić nadmiar kilogramów i przyspieszyć powrót do formy fizycznej.

- Mleko mamy jest substancją idealnie dostosowaną do potrzeb żywieniowych dziecka, do tego jest tanie i zawsze ma idealną temperaturę – mówi Monika Oczkowska – doradca laktacyjny w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Specjaliści przekonują, że karmienie piersią zmniejsza zachorowalność na bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie ucha środkowego i biegunkę, zakażenie układu moczowego, celiakię, martwicze zapalenie jelit, SIDS (zespół nagłego zgonu niemowląt), a także ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi); wpływa na prawidłowe przyrosty masy ciała niemowlęcia, zmniejsza ryzyko wystąpienia AZS (atopowe zapalenie skóry), a w okresie żywienia uzupełniającego stanowi osłonę dla wprowadzanych nowych pokarmów.

- Karmienie piersią ma też wpływ na łagodniejszy przebieg połogu oraz mniejsze ryzyko depresji poporodowej – dodaje Monika Oczkowska.

Dzieci karmione piersią mają lepsze wyniki w testach na inteligencję (w wieku wczesnoszkolnym) i odnoszą więcej sukcesów w szkole. Dużo lepiej przebiega u niech rozwój psychomotoryczny, szybciej zaczynają raczkować i chodzić, a oksytocyna wydzielana podczas karmienia piersią i bliskiego kontaktu z dzieckiem uspokaja mamę, zmniejsza stężenia kortyzolu, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza agresją i obniża lęk.

Światowy Tydzień Karmienia Piersią ustanowiony z inicjatywy UNICEF od 1990 r. jest obchodzony zawsze w pierwszym tygodniu (od 1 do 7) sierpnia.

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.