Historia pisana zdjęciem

kategoria

FOTO HISTORIA

W. Eugene Smith, znany amerykański fotograf powiedział niegdyś: ” Fotografia to, w najlepszym razie cichy głos, ale czasem jedno zdjęcie , albo ich grupa mogą poszerzyć świadomość ”. Dziś oddajemy więc głos zdjęciom, które stały się cytatem rzeczywistości pierwszych lat szpitala. Wspominają ją bohaterowie zatrzymani w kadrze. Jesteśmy pewni, że historia opisywana przez subiektywną narrację, ciekawa, czasem intrygująca lepiej oddaje przeszłość niż suche daty, harmonogramy, wycinki prasowe z urzędowych wizyt dygnitarzy. Dziękujemy wszystkim, którzy zgodzili się podzielić swoją historią.

piątek, 04 czerwiec 2021 12:49

ODDZIAŁ CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

Zdjęcie wykonane w 1987 roku przy oddziale chorób wewnętrznych. Od lewej: lek. Mariola Berezowska, lek. Beata Litke, dr Jacek Litke, ordynator dr Wiesław Sprogis, lek. Janina Joachimiak, pani pielęgniarka i lek. Iwona Baran.

Zdjęcie wykonane w 1987 roku. W tle sala rehabilitacyjna przygotowywana na przyjście pacjentów. Stoją od lewej: fizjoterapeuta Leszek Marchlewski, rejestratorka medyczna Wanda Kazmucha, pani pełniąca funkcję kąpielowej, fizjoterapeuta Jacek Dzudzewicz. Siedzą od lewej: doktor Lidia Marchlewska i kierowniczka oddziału doktor Irena Sosińska Małyszko.

Rok 1987. Izba przyjęć i pomocy doraźnej. Od lewej: pan Mariusz – noszowy, Bożena Dłużeń – rejestratorka medyczna, Mirosław Zbyl – pielęgniarz, mgr pielęgniarstwa Teresa Wachol – pielęgniarka oddziałowa, Alicja Fraszczyk – pielęgniarka. Kiedyś zamiast SOR-u była właśnie izba przyjęć i pomocy doraźnej. Dzieliła się na różne pomieszczenia, m.in. na izbę przyjęć: dzieci, chirurgiczną, laryngologiczną czy położniczą.

piątek, 14 maj 2021 10:14

ODDZIAŁ CHIRURGII DZIECIĘCEJ

Na zdjęciu zespół oddziału chirurgii dziecięcej. Od lewej: Piotr Gajewski, Leokadia Mikołajewicz, Andrzej Marciniak, Stanisław Baliński, Monika Żytkiewicz, Mariola Rega, Maria Towalska i Barbara Abec, czyli młoda, zaangażowana ekipa pod przewodnictwem równie młodego ordynatora. Rok 1987 to nie tylko początek ich zawodowych karier, ale i przyjaźni, które trwają do dziś.

Rok 1987. Oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Na zdjęciu stoją m.in. Janina Ziarkowska - Szkodzińska, Jacek Zajączek, Tadeusz Kelar, Kornelia Sutryk i Lech Skorb.

Wieloletni ordynator anestezjologii i intensywnej terapii dr Jacek Zajączek pracę w gorzowskim szpitalu zaczął w 1986 roku.

piątek, 30 kwiecień 2021 09:12

ODDZIAŁ UROLOGICZNY

1987 rok. Zdjęcie wykonane przy oddziale urologicznym. Fotograf uchwycił pionierski zespół pielęgniarek i lekarzy. Do dziś przywoływany we wspomnieniach jako "stara gwardia". Lekarze ze zdjęcia nieustannie nazywani są "ikonami", a Henryk Gniazdowski dostał dodatkowo przydomek "ojciec". Na zdjęciu (od lewej): dr Henryk Gniazdowski, Sabina Błońska, dr Roman Chrystyniak, Barbara Jakrzewska, Mirosława Walaszczyk, Jolanta Bereźnicka oraz dr Franciszek Kozłowski.

piątek, 23 kwiecień 2021 08:24

PIELĘGNIARKA NACZELNA MGR KRYSTYNA WIERNICKA

1987 rok. Na zdjęciu od lewej siedzą Urszula Dzieniewicz – pielęgniarka oddziałowa dziecięcego, Jolanta Bereźnicka – pielęgniarka oddziałowa urologii, Krystyna Wiernicka - pielęgniarka naczelna oraz Halina Kąkolewska – pielęgniarka oddziałowa kardiologii.

środa, 14 kwiecień 2021 19:28

ODDZIAŁ CHIRURGII OGÓLNEJ

Zdjęcie wykonane przy oddziale chirurgii ogólnej w 1987 roku. Od lewej stoją Dorota Tymrakiewicz – pielęgniarka opatrunkowa, Bożena Songin – pielęgniarka oddziałowa, Halina Gibowska – lekarka chirurg, Krzysztof Żurek – ordynator, Wojciech Klonek – lekarz chirurg, Janusz Mikołajczak – lekarz chirurg, Grażyna Stanisławczyk – pielęgniarka zabiegowa, Paweł Kucharczyk – lekarz chirurg