Miej haka na raka Wyróżniony

"Co 2,5 godziny Lubuszanin dowiaduje się, że ma nowotwór, co cztery godziny stwierdzamy zgon, możecie zmienić te czarne statystyki"- mówił wicedyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Adam Ostrowski, 21 stycznia br. podczas spotkania z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gorzowa Wlkp. Odbyło się ono w ramach siódmej edycji kampanii „Mam haka na raka”

DSCN4622a

W profilaktyce nowotworowej ogromne znaczenie ma to co, kiedy i jak jemy. Ważny jest też styl życia i dbałość o aktywność fizyczną. Właściwy sposób odżywiania się i codzienna dawka ruchu nie tylko wpływa na lepsze samopoczucie ale uzbraja nasz organizm w broń, która skutecznie zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Na zadbanie o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych każda jest pora jest dobra, ale trzeba pamiętać, że im wcześniej tym szanse na pokonanie raka są większe.

DSCN4607a

Nie można też zapominać o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Badania są kluczem do kontroli swojego zdrowia. Odpowiednio wcześnie przeprowadzone, pozwalają wykryć poważne choroby w początkowym stadium rozwoju, kiedy istnieje możliwość ich skutecznego leczenia. Warto pamiętać, że większość nowotworów rozwija się przez długi czas bezobjawowo.

DSCN4610a

- Zdrowy styl życia i profilaktyka, mogą uchronić przed chorobą nowotworową - zapewniał Mariusz Stępień, specjalista ginekolog – kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. – Możecie mieć wpływ na obniżenie zachorowalności m.in. na raka szyjki macicy, badajcie się przed rozpoczęciem współżycia, a pierwsze badania cytologiczne trzeba wykonać najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Nie później jednak niż w 25. roku życia. Namówcie do badań swoje mamy i babcie. Zdrowa rodzina, to szczęśliwa rodzina –przekonywał M. Stępień.

DSCN4615a

Tegoroczna edycja kampanii „Mam haka na raka” ma poszerzyć wiedzę młodzieży na temat chłoniaków, dlatego swoją prezentacje o tym typie nowotworów przedstawili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. A jest o czym mówić, bo według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba zachorowań na chłoniaki co roku wzrasta o około 4-5%. A ten rodzaj nowotworu stanowi 5-6 przyczynę zgonów pośród wszystkich chorób nowotworowych. W Polsce szacuje się, że co roku zachorowuje ponad 6 tysięcy osób na chłoniaki.

DSCN4616ab

Uczestnicy spotkania obejrzeli też film dotyczący badań profilaktycznych wykonywanych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie sp. z o.o.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie sp. z o.o. prowadzi kilka programów profilaktycznych, w tym Program Pierwotnej Prewencji Nowotworów, którego założenia są oparte na zapisach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:

1. Nie pal

2. Wystrzegaj się otyłości

3.  Bądź codziennie aktywny

4.  Spożywaj więcej warzyw i owoców

5.  Ogranicz spożycie alkoholu

6.  Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce

7.  Unikaj substancji rakotwórczych

8.  Kobiety po 25. roku życia: badania w kierunku raka szyjki macicy

9.  Kobiety po 50. roku życia: badania w kierunku raka piersi

10.  Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia: badania w kierunku raka jelita grubego

11.  Zaszczep się przeciwko WZW typu B