Profilaktyka przede wszystkim Wyróżniony

Kilkaset tysięcy nowych zachorowań. Takie żniwo zbierają choroby nowotworowe w Polsce. Szansę na wyleczenie ma połowa z nich. A tak być nie musi. Wystarczy odpowiednio wcześnie zgłosić się na badania profilaktyczne. Do skorzystania z nich namawiali dziś specjaliści z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. oraz Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

DSCN4710a

Im wcześniej wykryte zmiany, tym większe szanse na wyleczenie. Nie trzeba dużego wysiłku. Wystarczy znaleźć chwilę dla siebie i zgłosić się do lekarza. Na większość badań profilaktycznych nie trzeba mieć skierowania. Wiele z nich wykonywanych jest „od ręki”. Ale przekonać do dbania o własne zdrowie nie jest łatwo. Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki co roku do Lubuszanek wysyła prawie 90 tysięcy zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne. Można je zrobić w jednym z kilkudziesięciu gabinetów ginekologicznych. Z zaproszeń korzysta co trzecia pani.

Podczas Dnia Otwartych Drzwi Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie można było dowiedzieć się nie tylko o badaniach cytologicznych. Konsultanci Wojewódzkiej Poradni Onkologicznej chętnym prezentowali Program Pierwotnej Prewencji Nowotworów, mierzyli ciśnienie i badali grubość tkanki tłuszczowej.

DSCN4709a

Od specjalistów z zakresu profilaktyki nowotworowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie można było się nauczyć prawidłowego wykonywania samobadania piersi.

Dniu Otwartych Drzwi towarzyszyła projekcja filmów z cyklu „Badam się, mam pewność” promujących badania profilaktyczne realizowanych przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie i Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

DSCN4715a

Dzień Otwartych Drzwi został zorganizowany w ramach XIV Ogólnopolskiego Dnia Walki z Rakiem.