poniedziałek, 23 grudzień 2013 20:26

W świątecznym klimacie Wyróżniony

Napisane przez

Zbliżają się najbardziej rodzinne święta w roku – Święta Bożego Narodzenia. Ale nie wszyscy spędzą ten czas w gronie najbliższych. Lekarze i pielęgniarki Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie sp. z o.o. w tych dniach będą się opiekować i leczyć kilkuset pacjentów. Aby każdy mógł poczuć świąteczną atmosferę, lecznica dla swoich pacjentów i pracowników zorganizowała koncert.

DSCN4580a

W tych dniach nikt nie powinien być samotny, a w serca wielu wstępuje otucha – powiedział do uczestników koncertu o. Wojciech Ruszniak OMI ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W Wielkiej Wsi w okolicach Zielonej Góry na co dzień razem z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla głęboko upośledzonych dziewcząt. - Dziś niosę Wam wigilijne przesłanie i najserdeczniejsze życzenia Wesołych Świat płynące także z serc moich podopiecznych – dodał.

Wigilijne spotkanie z pracownikami lecznicy było okazją do przypomnienia najważniejszych tradycji, faktów i ciekawostek związanych z Bożym Narodzeniem. Nie każdy bowiem wie, że Boże Narodzenie (25 grudnia) obchodzone jest dopiero od IV wieku. Wcześniej mieszkańcy cesarstwa Rzymskiego obchodzili święto Niezwyciężonego Boga Słońca.

Autorem pierwszej szopki przedstawiającej scenę narodzin Chrystusa był św. Franciszek z Asyżu. Zbudował ją w grocie skalnej w pobliżu włoskiej miejscowości Greccio. Św. Franciszek chciał w ten sposób przybliżyć ludziom tajemnicę zbawienia. Grota została wypełniona sianem, na którym zakonnicy złożyli wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio.

Dziś jednym z nieodłącznych symboli Bożego Narodzenia są choinki. Warto wiedzieć, że takie drzewka do Polski trafiły z Niemiec na przełomie XVIII i XIX w. Początkowo były ozdabiane jedynie dekoracjami z papieru i i jabłkami, które nawiązywały do rajskiego drzewa. Później na choinkach zaczęły się pojawiać łańcuchy, światełka i gwiazda symbolizująca radosną nowinę o przychodzącym Jezusie.

Informacje o bożonarodzeniowych zwyczajach przeplatane były niecodziennym recitalem w wykonaniu o. Wojciecha Ruszniaka, nietuzinkowego artysty – społecznika, który śpiewa od ponad 20 lat, a swój tenor koloraturowy z powodzeniem wykorzystuje w celach charytatywnych. Tym razem pracownicy i pacjenci Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. podczas trwającego ponad godzinę koncertu, mogli posłuchać wiązanki klasycznych arii operowych i operetkowych, a także popularnych piosenek polskich.

Organizatorem i pomysłodawcą spotkania z o. Wojciechem Ruszniakiem OMI była Beata Kwiecińska – pielęgniarka oddziałowa z Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej.

Zdjęcia:

DSCN4584a

DSCN4585a

DSCN4581a

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.