Koronawirus

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. realizuje projekt pn. "Zakup materiałów i środków ochrony indywidualnej niezbędnych do zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa COVID-19 wraz z ich utylizacją w spalarni odpadów medycznych w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. przy ul. Dekerta 1".
Projekt jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze kwotą 149 814,00 zł.

poniedziałek, 21 wrzesień 2020 14:09

Gmina Lubiszyn także w szpitalnej kampanii

Koronawirus jest śmiertelny! Zachowuj się bezpiecznie.
- To jeszcze nie koniec walki o zdrowie. Od naszych działań, świadomości zagrożeń i empatii zależeć będzie przyszłość – mówi Artur Terlecki, wójt gminy Lubiszyn. - Kampania społeczna „Koronawirus jest śmiertelny. Zachowuj się bezpiecznie”, prowadzona przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., przypomina i utrwala reguły mogące chronić nas wszystkich. Dbajcie o siebie i o swoich bliskich stosując powyższe zasady - dodaje.
Do szpitalnej kampanii „Koronawirus jest śmiertelny! Zachowuj się bezpiecznie” dziś dołączyła, będąca częścią powiatu gorzowskiego, gmina Lubiszyn. Zainicjowana przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. ma już 13 partnerów, w tym poparcie biskupa ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Koronawirus jest śmiertelny! Zachowuj się bezpiecznie.
Jego Ekscelencja Tadeusz Lityński, biskup ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dołączył do szpitalnej kampanii społeczno-edukacyjnej Koronawirus jest śmiertelny! Zachowuj się bezpiecznie.
- Od kilku miesięcy cały świat stoi wobec wielkiego zagrożenia, jakim jest COVID-19 – czytamy w liście biskupa skierowanym do mieszkańców Gorzowa, regionu gorzowskiego i księży proboszczów. - Z ogromną radością i poczuciem troski o naszych mieszkańców przyjąłem wiadomość o kampanii społecznej „Koronawirus jest śmiertelny. Zachowuj się bezpiecznie” prowadzonej przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Akcja ta ma przypomnieć i utrwalić zasady mogące chronić nas wszystkich w trakcie pandemii, m.in. mycie rąk, noszenie maseczek czy zachowanie dystansu społecznego. Potrzeba naszego wspólnego wysiłku, abyśmy zminimalizowali skutki pandemii – dodaje w rozesłanym do parafii liście.

Koronawirus jest śmiertelny! Zachowuj się bezpiecznie.
Gminy Dobiegniew i Bogdaniec to kolejni partnerzy, którzy przyłączyli się do kampanii społeczno-edukacyjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Koronawirus jest śmiertelny ! Zachowuj się bezpiecznie. Tym samym w szpitalnym projekcie już uczestniczy 11 samorządów tzw. subregionu gorzowskiego województwa lubuskiego. W ramach kampanii społeczno-edukacyjnej szpital wyposaża swoich partnerów w przygotowane przez lecznicę niezbędne materiały: plakaty, banery, materiały audio i video. Dzięki temu wiedza na temat zapobiegania zakażeniom i sposobom ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa ma szansę dotrzeć do mieszkańców najmniejszych miejscowości.

wtorek, 01 wrzesień 2020 10:01

Kostrzyn nad Odrą kolejnym partnerem kampanii

Kostrzyn nad Odrą – to kolejna gmina, która od 31 sierpnia br. jest partnerem kampanii społeczno-edukacyjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. „Koronawirus jest śmiertelny! Zachowuj się bezpiecznie.”
W ciągu pierwszych dni kampanii zaproszenie szpitala przyjęło 8 gmin subregionu gorzowskiego województwa lubuskiego. Pozytywnie o akcji wypowiada się też dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki i terapii zakażeń ze Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Kampania społeczna szpitala w Gorzowie
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. rozpoczyna dziś kampanię społeczno-edukacyjną pt. „Koronawirus jest śmiertelny. Zachowuj się bezpiecznie”.
W pierwszej odsłonie potrwa ona do końca września br., a jej celem jest przypomnienie i utrwalenie właściwych zasad postępowania w czasie pandemii, by ograniczyć liczbę zachorowań na COVID-19.
Kampanię inauguruje wideokonferencja prasowa z udziałem dr n. med. Pawła Grzesiowskiego, eksperta profilaktyki i terapii zakażeń ze Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, pediatry, naukowca i nauczyciela akademickiego.
Do udziału w akcji szpital zaprosił instytucje i gminy subregionu gorzowskiego województwa lubuskiego. Partnerstwo w kampanii przyjęło już 7 samorządów; są to gminy: Słońsk, Krzeszyce, Zwierzyn, Skwierzyna, Drezdenko, Sulęcin i Strzelce Krajeńskie. Dzięki tej współpracy kampania ma szansę dotrzeć do tamtejszych mieszkańców.

Wyrażamy głęboką wdzięczność za pomoc i dary serca dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie w czasie stanu epidemii.
Wsparcie, jakie otrzymaliśmy daje nam siłę i pozwala jeszcze lepiej nieść pomoc pacjentom nie zapominając o zdrowiu i życiu całego personelu medycznego.
Państwa dar jest bezcenny i urzeczywistnia solidarność społeczną oraz współodpowiedzialność za zdrowie i życie każdego mieszkańca województwa lubuskiego.

środa, 24 czerwiec 2020 09:37

Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Obserwuj objawy i reaguj
Każdy pacjent, który przebywał w ostatnim czasie w rejonach epidemicznych (kraje azjatyckie, Włochy) i obserwuje u siebie wysoką gorączkę, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem powinien bezzwłocznie powiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną (numer alarmowy dla Gorzowa i powiatu gorzowskiego 604 175 591)
Jeśli objawy chorobowe są nasilone należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego, gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli kiedy istnieje podejrzenie zakażenia, ale pacjent nie ma jeszcze objawów powinien zostać w domu i aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa unikać kontaktu z innymi osobami.

wtorek, 23 czerwiec 2020 07:36

O szpitalu jednoimiennym

Jednoimienny Szpital Zakaźny w Gorzowie Wielkopolskim

Od 16 marca 2020 roku  w obiekcie przy ul. Walczaka 42 na pacjentów z podejrzeniem zakażenia i zakażonych koronawirusem w gotowości czekało 100 łóżek (w tym 10  miejsc dedykowanych intensywnej terapii), docelowo przygotowano  200 łóżek (20 respiratorowych).
Uruchomienie szpitala zakaźnego w Gorzowie Wlkp. podyktowane było decyzją Ministra Zdrowia, na mocy której 22 lecznice w kraju (w tym WSzW w Gorzowie Wlkp.) zostało przekształconych w jednoimienne szpitale zakaźne.
W kompleksie szpitalnym przy Walczaka aż 3 pawilony zostały przygotowane do funkcjonowania w ramach jednoimiennego szpitala zakaźnego - pawilon 4, 7 i 8.  Na terenie znajduje się również Zakład Mikrobiologii, w którym od początku maja wykonywane są testy w kierunku zakażania koronawirusem, a także pracownia RTG.

wtorek, 23 czerwiec 2020 06:57

O wirusie

Wirus. Czym jest ?
Jest niewidzialnym mikroorganizmem. W języku łacińskim oznacza truciznę, jad. Zakaża wszystkie formy życia. Jest niezdolny do namnażania się poza komórką gospodarza. Dlatego, żeby istnieć wymaga do przeżycia m.in. człowieka.
Wirus COVID-19 jest wirusem, który spowodował obecnie pandemię. Jest dlatego groźny, bo wywołuje ciężkie zapalenie płuc zwane śródmiąższowym zapaleniem płuc, w którym dochodzi do niszczenia pęcherzyków płucnych. Człowiek ma trudności z oddychaniem, a nawet dusi się.

Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Przebieg zakażeń koronawirusem jest zróżnicowany - od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego, po ciężkie zapalenie płuc, a nawet niewydolność wielonarządową oraz wstrząs septyczny. Najczęściej objawami koronawirusa są: kaszel, duszności, temperatura ciała powyżej 38 0C, ból mięśni. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowa, a skala transmisji bezobjawowej nie jest znana.

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.