Dostaliśmy pieniądze na supersprzęt

Nasz Oddział Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego, Endokrynologii i Gastroenterologii wzbogaci się o głowicę endosonograficznej wraz z torem wizyjnym. Jedyną taką w województwie. Urząd Marszałkowski przekazał na sprzęt 500 tys. zł.

Dzięki dotacji z budżetu województwa szpital kupi i zainstaluje głowicę endosonograficzną z torem wizyjnym, które będą uzupełnieniem aparatu ultrasonograficznego. W ten sposób pacjenci zyskają dostęp do badań endosonograficznych – jak do tej pory nie oferuje ich żadna placówka w Lubuskiem.

Badania endosonograficzne to rodzaj ultrasonografii z wnętrza przewodu pokarmowego. Pozwalają one lekarzom ocenić ściany przewodu pokarmowego, a jednocześnie pobierać materiał do dalszych badań czy wykonywać nieinwazyjne zabiegi. Wszystko razem służy zaawansowanej diagnostyce nowotworowej - badania endosonograficzne przewodu pokarmowego pozwalają wychwycić niepokojące zmiany na bardzo wczesnym etapie.

Umowę na przekazanie dotacji marszałek Elżbieta Anna Polak i prezes Jerzy Ostrouch podpisali w poniedziałek (29 listopada) na zgromadzenia wspólników szpitala. To niejedyna decyzja, jaka zapadła. Kolejna to zgoda na przebudowę części pomieszczeń szpitalnych na potrzeby Pracowni Endoskopii, a przede wszystkim - "zielone światło" dla inwestycji, która pozwoli unowocześnić szpitalną kotłownię, ograniczyć emisję dwutlenku węgla i jeszcze uniezależnić lecznicę od podwyżek cen prądu.Wszystko dzięki kupnie nowoczesnego silnika gazowego z generatorem prądu i kotła parowego z wytwornicą pary do silnika gazowego. Projekt pochłonie 5,9 mln zł.

Gdy nowoczesna kotłownia zacznie pracować, szpital będzie produkował prąd na własne potrzeby, zimą wykorzysta gorącą parę do ogrzewania, a latem wytworzona woda lodowa będzie klimatyzowała szpitalne pomieszczenia i zabezpieczała sprzęt medyczny (wymagający tzw. chłodu technologicznego).- Szacuje się, że dzięki podjętym działaniom szpital uzyska ponad 2 mln zł oszczędności rocznie - mówił prezes szpitala Jerzy Ostrouch na zgromadzeniu wspólników.
Oprac. OLIS