Nefrologia

Oddział Nefrologii, Reumatologii i Transplantologii Klinicznej

Szpital/Dekerta/budynek D/1. piętro (zobacz schemat budynków)

 

Nadzór: lek. Roman Kołodziejczak
Pielęgniarka koordynująca: mgr Renata Szczepankiewicz

 

Kontakt:

  • Pielęgniarka koordynująca: 95 782 73 32
  • Dyżurka lekarska:  95 782 73 33
  • Sekretariat: 95 782 73 38
  • Gabinet pielęgniarek: 95 782 73 35

 

Na Oddział Nefrologii i Transplantologii Klinicznej przyjmowani są pacjenci, którzy wymagają:

  1. diagnostyki chorób nerek
  2. leczenia nerkozastępczego
  3. leczenia immunosupresyjnego związanego z chorobami nerek
  4. „dostępu” do dializoterapii

Diagnozujemy i leczymy osoby, u których stwierdzono:
- białkomocz
- krwinkomocz
- zaburzenia wodno-elektrolitowe (m.in. hiperkalcemię, hipokaliemię)
- ostrą niewydolność nerek
- przewlekłą niewydolność nerek
- nawrotową kamicę nerkową
- nadciśnienie tętnicze wielolekooporne
- wskazania do leczenia immunosupresyjnego choroby nerek

Na oddziale leczeni są również pacjenci będący pod opieką diabetologów, reumatologów, hematologów i dermatologów. Choroby takie jak układowe zapalenia naczyń, toczeń trzewny układowy, plamica Schönleina-Henochareumatoidalne zapalenie stawów - 
to częste przyczyny uszkodzenia nerek.

Dzięki współpracy z Zakładem Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w SzczecinieZakładem Diagnostyki Laboratoryjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. oraz specjalistycznymi pracowniami i laboratoriami Synevo oraz Diagnostyka Oddział Nefrologii dysponuje możliwością przeprowadzenia pełnej diagnostyki prowadzącej do rozpoznania przyczyny choroby nerek.

Ostra niewydolność nerek
Oddział Nefrologii zapewnia 24-godzinną dostępność do leczenia ostrych schorzeń nerek wymagających leczenia nerkozastępczego m.in. w chorobach wątroby i zatruciach.
Zespół nefrologów i anestezjologów wykonuje dostępy naczyniowe do dializ w trybie nagłym (tzw. cewniki ostre).

Przewlekła niewydolność nerek
Prowadzimy leczenie nefroprotekcyjne we wszystkich stadiach choroby nerek w trybie szpitalnym i ambulatoryjnym. Jednym z głównych wskazań do leczenia nefroprotekcyjnego jest cukrzyca.

Nefropatia cukrzycowa
Każdego roku w Polsce nefropatia cukrzycowa jest przyczyną ponad 30 % nowych przypadków schyłkowej niewydolności nerek.

U większości pacjentów z cukrzycą początkowe stadium choroby nerek objawia się nadciśnieniem tętniczym i mikroalbuminurią. Badania w dużych grupach pacjentów z cukrzycą wskazują, że skuteczne obniżenie ciśnienia tętniczego zapobiega wystąpieniu lub spowalnia postęp nefropatii cukrzycowej. Ważnym elementem leczenia nefroprotekcyjnego jest dobra kontrola stężenia glukozy oraz leczenie zaburzeń lipidowych.
Wskazania do leczenia pod kontrolą nefrologa to:
- każda osoba z cukrzycą i białkomoczem, niezależnie od wartości ciśnienia tętniczego
- każda osoba z cukrzycą i niewydolnością nerek niezależnie od obecności białkomoczu i nadciśnienia tętniczego

Przewlekła choroba nerek a dializoterapia
Do zadań nefrologów należy leczenie zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, niedokrwistości oraz postępującej miażdżycy naczyń, co wiąże się z chorobami serca u osób z niewydolnością nerek, szczególnie w jej stadium schyłkowym.

W stadium schyłkowym niewydolności nerek
dostępne są następujące metody leczenia:
1. hemodializa
2. dializa otrzewnowa 
3. transplantacja nerki
Oddział Nefrologii współpracuje z Oddziałem Dializ, w którym dializowanych jest ponad 120 pacjentów. Jest to największy ośrodek dializoterapii w regionie. Dializoterapia u osób w schyłkowym stadium choroby nerek jest możliwa dzięki wytworzeniu dostępu naczyniowego.

Dostęp naczyniowy
Oddział Nefrologii zapewnia ocenę układu krążenia i możliwość wyboru najlepszego dla pacjenta stałego dostępu naczyniowego do dializ. Dla pacjentów, którzy wybiorą jako metodę leczenia hemodializę we współpracy z radiologami i chirurgami wykonujemy zespolenia tętniczo - żylne z wykorzystaniem naczyń własnych oraz protez naczyniowych. W razie konieczności zakładamy tunelizowane cewniki dializacyjne. Pacjentom, którzy wybiorą dializę otrzewnową, zakładamy cewniki do dializy otrzewnowej.

Oddział Nefrologii i Transplantologii Klinicznej
zajmuje się również przygotowaniem pacjentów do transplantacji nerki oraz leczeniem potransplantacyjnym. Leki stosowane po transplantacji nerki, tak zwana immunosupresja, mogą wywoływać częstsze infekcje w drogach moczowych, a także zakażenia wirusowe (np. cytomegalowirusem).
W takich przypadkach pacjenci są leczeni w szpitalu. Oddział jest przygotowany do diagnostyki i leczenia wyżej wymienionych komplikacji, jak również pogorszenia funkcjonowania nerki z powodu jej odrzucania typu ostrego lub przewlekłego.

Od 1 listopada 2019 r. dla pacjentów po przeszczepieniu nerki z województwa lubuskiego dostępne będzie leczenie ambulatoryjne w Poradni Transplantacyjnej.

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!