Takiego badania nasz rezonans jeszcze nie robił!
Przy pomocy rezonansu magnetycznego udało się szybko i bezinwazyjnie zdiagnozować przyczyny bólu brzucha u nastoletniej pacjentki. To pierwsze takie badanie wykonane w gorzowskiej lecznicy, ale nie ostatnie.
- Na pediatrię trafiła 17-latka z silnymi bólami brzucha i wysokimi wskaźnikami zapalnymi. Badanie USG pokazało, że ścianki jelita cienkiego są mocno pogrubione – relacjonuje Tomasz Szatkowski, kierownik Oddziału Dziecięcego z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.
Bezpiecznie i bez bólu
Zazwyczaj, żeby dobrze obejrzeć zmiany w jelicie, trzeba zrobić gastroskopię lub kolonoskopię. Lekarze postanowili jednak wykorzystać do diagnostyki rezonans magnetyczny.
- Pierwszy raz w naszym zakładzie wykonaliśmy rezonans z enterografią - mówi dr n. med. Michał Rać, szef Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej gorzowskiego szpitala. Specjalista tłumaczy, że dzięki badaniu szybciej można znaleźć przyczynę choroby, a – wiadomo – szybka diagnostyka to szybsze i bardziej skuteczne leczenie.
- Planujemy przeprowadzać więcej badań brzucha rezonansem, szczególnie u małych pacjentów, żeby niepotrzebnie ich nie naświetlać aparatami rentgenowskimi czy ultrasonograficznymi – tłumaczy dr Rać. Dodaje, że rezonans magnetyczny to jedna z najbezpieczniejszych metod diagnozowania. - Jedyny mankament to długi czas badania – mówi specjalistka. Zastrzega jednak, że i na to jest sposób: maluszki mogą być badane pod znieczuleniem albo podczas snu.
Sprawdzian dla aparatu
Aparat, który został wykorzystany do badania, gorzowski szpital ma od jakiegoś czasu, jednak do tej pory zakład radiologii nie robił rezonansu z enterografią. Dr Rać tłumaczy, że na nowym sprzęcie najpierw przeprowadza się proste badania. Dopiero z czasem sięga po bardziej skomplikowane.
Dr n. med. Michał Rać od grudnia kieruje radiologią w gorzowskim szpitalu. Stawia na rozwój diagnostyki. - Zastałem dobrze zorganizowany zakład z dużym potencjałem i dobrym sprzętem. Możemy diagnozować różnorodnych pacjentów: od tych z pediatrii, po tych z neurologii – zapowiada specjalista.
ARIM