W naszym szpitalu hologram pomaga lekarzom
- Różnica między tym zabiegiem a zwykłą metodą wszczepienia stentograftu, jest jak między zdjęciem a filmem. W trójwymiarze wszystko jest dokładniejsze – mówi dr n. med. Radosław Turowski, chirurg naczyniowy.
31 stycznia w naszym szpitalu wykonany został zabieg wszczepienia stentgraftu za pomocą metody holograficznej i zastosowaniu gogli VR.
Zmniejsza ryzyko
Technologia ta polega na trójwymiarowej wizualizacji narządów wewnętrznych. Wspiera planowanie i przeprowadzanie zabiegów. Za pomocą gogli (podobnych do tych m.in. z gier komputerowych) lekarz widzi trójwymiarowy hologram, który odzwierciedla obszar anatomiczny. Lekarz bez dotykania operowanego narządu może dowolnie obrócić obraz tylko za pomocą gestów i komend głosowych.
W poniedziałek w gorzowskim szpitalu przy pomocy hologramu operowany był 75-letni pacjent z tętniakiem aorty brzusznej. - Tętniak groził pęknięciem – mówi lek. med. Olga Szyroki – Lichota, kierownik chirurgii naczyniowej na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej w gorzowskiej lecznicy.
Ta nowatorska technologia pozwala na bardzo precyzyjne przeprowadzenie wszczepienie stentgraftu, przez co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przy jego wprowadzaniu. - Użycie trójwymiarowej wizualizacji skraca też czas trwania samego zabiegu. Pozwala na obniżenie dawki kontrastu, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko uszkodzenie nerek. Pacjent też znacznie mniej krwawi – wylicza dr n. med. Radosław Turowski, chirurg naczyniowy.
Stentgraft, to niewielka „sprężynka”, którą umieszcza się wewnątrz naczynia krwionośnego, żeby rozprężyć naczynie od wewnątrz. Zazwyczaj wprowadzany jest do aorty przez tętnice udową i mocowane w miejscu występowania tętniaka.
To już drugi taki zabieg
Sam zabieg wszczepienia stentgraftu trwał ok 40 minut. Wcześniej zespół kilkunastu osób go przygotowywało przez kilka godzin. Najpierw pacjent poddawany jest szczegółowej diagnostyce obrazowej, a potem obraz zostaje przekonwertowany na obraz 3D.
To już drugi zabieg z wykorzystaniem technologii holograficznej w gorzowskim szpitalu. W listopadzie ubiegłego roku zespół ortopedów z Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu w gorzowskim szpitalu wykorzystali technologię 3D przy operacji wieloodłamowego złamania miednicy.