Powróć do: Oddziały

Laryngologia

Oddział Laryngologii z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej

Szpital/Dekerta/budynek A/6. piętro (zobacz schemat budynków)

 

Kierownik: lek. Maciej Koberski

Pielęgniarka koordynująca: mgr Małgorzata Chraplak, specjalista pielęgniarstwa ratunkowego

 

Kontakt:

  • kierownik: 95 782 75 61
  • pielęgniarka oddziałowa: 95 782 75 62
  •  dyżurka lekarska: 95 782 75 65 / 95 782 75 66

  • sekretariat: 95 782 75 63 / 95 782 75 64

 

 

Lekarze:

lek. Marek Sobecki – starszy asystent

lek. Maciej Koberski – starszy asystent

lek. Aleksander Żmudziński - lekarz

lek. Mateusz Stępiński – starszy asystent

lek. Michał Wargin - rezydent

 

 W skład oddziału wchodzą:

- 9 sal chorych, w tym 2 sale przeznaczone dla dzieci

- sala wybudzeń

- blok operacyjny wyposażony w mikroskop, endoskop z torem wizyjnym, elektrokoagulacją, zestawem do laryngoskopii wg Kleinsassera

- sala zabiegowa wyposażona w ultrasonograf, fiberoskop, zestaw do radiokoagulacji oraz elektrokoagulacji mono- i bipolarnej

- sala opatrunkowa

- gabinet badań audiometrycznych oraz vHIT


Oddział Laryngologii z Pododdziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej zapewnia kompleksową diagnostykę oraz leczenie większości patologii w obrębie nosa, gardła, krtani, szyi oraz uszu (także w ramach Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego tzw. DILO).

Oddział posiada akredytację CMKP do prowadzenia specjalizacji z zakresu otorynolaryngologii (aktualnie dysponujemy dwoma miejscami szkoleniowymi). Prowadzimy także kursy dla lekarzy pozostałych specjalności.

 

NIEZBĘDNE INFORMACJE DLA PACJENTÓW PODDAWANYCH PROCEDUROM ZABIEGOWYM W ODDZIALE LARYNGOLOGII Z PODODDZIAŁEM CHIRURGII SZCZĘKOWO-TWARZOWEJ

Zapisy na zabiegi operacyjne w trybie planowym odbywają się w dni powszednie, w godzinach 12:00-14:00:

  • osobiście w sekretariacie oddziału
  • telefonicznie: 95 782 75 63

Przed wykonaniem telefonu należy dopytać lekarza kierującego o dokładną nazwę procedury, która ma zostać wykonana.

W przypadku pilnych wskazań do hospitalizacji należy zgłosić się do oddziału osobiście!

 

Konsultacja anestezjologiczna
Na około 10-14 dni przed planowanym zabiegiem operacyjnym w znieczuleniu ogólnym pacjent ma obowiązek odbycia konsultacji anestezjologicznej: gabinet nr 7, wejście główne do szpitala, parter.

Poradnia jest czynna w dni powszednie, w godzinach 9:00-13:00.

W przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych:

- pochodne kumaryny – np. Sintrom, Syncymar, Acenokumarol, Warfin lub inne;

- zawierające kwas acetylosalicylowy – np. Acard, Polocard lub inne;

- inhibitory płytkowe i inne – p. Plavix

konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym (w przypadku obciążeń kardiologicznych konieczna konsultacja z kardiologiem lub w przypadku obciążeń naczyniowych z chirurgiem naczyniowym) co najmniej 7 dni przed zabiegiem celem ustalenia odpowiedniej profilaktyki przeciwzakrzepowej w okresie okołooperacyjnym. W przypadku braku przeciwwskazań zamiana leków na heparyny drobnocząsteczkowe min. 5 dni przed zabiegiem (zawsze po konsultacji z lekarzem).

W przypadku chorób przewlekłych:

Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca – konieczne zaświadczenie od lekarza rodzinnego o ustabilizowaniu chorób towarzyszących.

W przypadku nadczynności lub niedoczynności tarczycy – konieczne zaświadczenie od lekarza endokrynologa o stanie eutyreozy i braku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego w znieczuleniu ogólnym.

W przypadku schorzeń kardiologicznych (np. przebyty zawał serca, stan po wszczepieniu stentów, rozrusznika serca lub inne) – konieczne zaświadczenie od kardiologa o braku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego w znieczuleniu ogólnym.

W przypadku innych chorób przewlekłych konieczne zaświadczenie od lekarza specjalisty prowadzącegoo braku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego w znieczuleniu ogólnym.

Do 14 dni od planowego przyjęcia do Oddziału pacjent nie może prezentować cech infekcji - bez kataru, kaszlu, opryszczki, gorączki.

Jeśli chory będzie prezentował ww objawy we wskazanym okresie czasu, powinien zgłosić ten fakt telefonicznie (nr sekretariatu: 95 7331 303) najpóźniej w dniu planowego przyjęcia. Termin zabiegu zostanie wówczas przesunięty.

W dniu planowanego przyjęcia do oddziału pacjenci wraz ze skierowaniem (oraz dotychczasową dokumentacją medyczną ułożoną w porządku chronologicznym) zgłaszają się do PLANOWEJ IZBY PRZYJĘĆ (niski parter, wejście od strony SOR), gdzie zakładana jest dokumentacja medyczna.

W przypadku hospitalizacji kilkudniowych: chorzy przebierają się w strój szpitalny; pozostałe rzeczy można zostawić w bezpłatnym depozycie (UWAGA! Szpital nie odpowiada za rzeczy pozostawione w salach chorych, poza depozytem!).

Pacjenci hospitalizowani w trybie jednodniowym nie muszą zmieniać ubrania.

Odzież wierzchnią (płaszcze, kurtki, etc.) należy zostawić w bezpłatnej szatni (ulokowana w holu przy wejściu głównym szpitala).

Następnie, wraz z dokumentacją medyczną pacjenci udają się do do Punktu Pielęgniarskiego Oddziału Laryngologii (6. piętro, po stronie lewej; do dyspozycji są dwie windy pasażerskie).

Zgoda na zabieg operacyjny u pacjentów niepełnoletnich

W przypadku pacjentów poniżej 16 r. ż. wymagana jest zgoda obojga rodziców/opiekunów prawnych!

W przypadku niepełnoletnich powyżej 16 r. ż. wymagana jest zgoda pacjenta oraz rodziców/obojga opiekunów prawnych (w przypadku ograniczenia praw rodzicielskich należy posiadać, do wglądu, stosowne postanowienie sądu).