Wypis ze szpitala

  • O wypisie do domu pacjent i/lub jego bliscy są informowani podczas wizyty lekarskiej.

  • Pacjenci są wypisywani z oddziału z reguły w godzinach popołudniowych. Osoby, które tego wymagają, są odwożone do domu karetkami pogotowia.

  • Jeśli wymaga tego sytuacja zdrowotna pacjenta, lekarz może zlecić przetransportowanie go karetką. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z transportu sanitarnego bezpłatnie może skorzystać osoba z dysfunkcją narządu ruchu, która uniemożliwia jej jazdę np. komunikacją miejską.

  • Chory będzie musiał pokrć 60 proc. kosztów transportu, jeśli ze zlecenia będzie wynikało, że może on poruszać się sam, ale bez pomocy drugiej osoby nie jest w stanie skorzystać z komunikacji miejskiej lub na co dzień musi używać aut dla niepełnosprawnych. Dotyczy to np. osób, które cierpią na choroby nowotworowe, choroby oczu, psychiczne, moczowo-płciowe, krążenia, układu ruchu czy układu oddechowego, nerwice. W pozostałych, innych niż wymienione, przypadkach pacjent zapłaci 100 proc. za przejazd karetką, nawet gdy zlecił to lekarz.

  • Prawo do bezpłatnego transportu karetką będzie miał także chory, którego trzeba zacząć natychmiast leczyć i przewieźć do szpitala, bo np. uległ wypadkowi.

 

Czytaj: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych