Nowy konsultant w dziedzinie pediatrii

Lek. Tomasz Szatkowski, kierownik oddziału dziecięcego, został wojewódzkim konsultantem w dziedzinie pediatrii. Tym samym wśród szpitalnych specjalistów mamy już 10 konsultantów.

- Chciałbym, żeby lekarze POZ, w tym lekarze nocnej i świątecznej opieki, byli szkoleni z zakresu pediatrii - mówi doktor Szatkowski. Od 1 lipca oficjalnie pełni funkcję wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie pediatrii. Planów ma dużo.

Na czele listy, oprócz szkoleń dla lekarzy pierwszego kontaktu, jest też stała współpraca lubuskich szpitali ze specjalistycznymi lecznicami czy oddziałami dziecięcymi w kraju. - Chodzi o to, żeby w krytycznej sytuacji, gdy liczy się czas, lekarze oddziałów takich jak mój nie marnowali czasu wisząc na telefonie i szukając miejsc dla pacjentów - mówi doktor Szatkowski.

Jako konsultant chciałby też zająć się kwestią zapewnienia leczenia psychiatrycznego dzieciom i młodzieży w kryzysie, czy uporządkować sprawę obowiązkowych szczepień.

CZYTAJ TEŻ: Wirus RSV atakuje małe dzieci

Lek. Tomasz Szatkowski (WIĘCEJ TUTAJ) od ponad czterech lat kieruje Oddziałem Dziecięcym z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej. Jest absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W 2016 r. uzyskał specjalizację z pediatrii. W grudniu 2022 r. zdał Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Pediatrii. Na koncie ma staże za granicą (Brazylia, Izrael) i w Polsce. Jest uczestnikiem wielu ogólnopolskich konferencji pediatrycznych. Od wielu lat współpracuje z gorzowskim Hospicjum św. Kamila, gdzie opiekuje się ciężko chorymi dziećmi.

Nominacja dla doktora Szatkowskiego powiększyła grono szpitalnych specjalistów, którzy jednocześnie są konsultantami wojewódzkimi. Warto podkreślić, że na oddziale pediatrii mamy ich aż dwóch: doktora Tomasza Szatkowskiego i doktora Artura Juszkiewicza, konsultanta w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Konsultanci oceniają, wydają opinie, kontrolują, inicjują zmiany, są gronem ekspertów, których powołuje i na których może liczyć wojewoda.

W naszym szpitalu funkcje konsultantów wojewódzkich pełnią:

• dr hab. n. med., prof. UZ Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus - hematologia
  • mgr farm. Karolina Gaweł - farmacja kliniczna