Powróć do: Dla Pacjentów

Wyprawka mamy, czyli co zabrać do porodu

KIEDY DO SZPITALA
Zaleca się, aby kobieta, która rodzi po raz pierwszy udała się do szpitala, kiedy odczuwa regularną czynność skurczową macicy co 5 do 7 minut, a w przypadku wieloródki – 10 minut.
Do szpitala należy się udać zawsze, gdy dojdzie do odpłynięcia płynu owodniowego w całości lub gdy zauważysz jego sączenie, oraz w każdym przypadku, gdy zauważysz niepokojące oznaki, np.: nagłe zwiększenie ruchliwości dziecka, nagłe ustanie ruchów dziecka. Nagły ból brzucha lub podbrzusza (nieprzypominający skurczów), krwawienie z dróg rodnych, gorączka, pogorszone samopoczucie, zawroty głowy, nagłe osłabienie.

95 782 74 00

Od 1 kwietnia 2022 r. pacjentka i osoba towarzysząca nie mają testów na COVID-19, chyba że stwierdzi sie u nich wyraźne objawy.

PORÓD RODZINNY
Wystarczy razem z osobą towarzyszącą zgłosić się do ginekologicznej izby przyjęć. Po rozwiązaniu osoba towarzysząca może zostać w sali porodowej jeszcze przez dwie godziny. W przypadku planowanego cesarskiego cięcia zasady są podobne: pacjentka zgłasza w izbie osobę towarzyszącą, która w wyznaczonym terminie zgłasza się do izby, skąd zostanie skierowana na oddział. 

Odwiedziny na oddziale położniczo - ginekologicznym są możliwe z zachowaniem obowiązujących reguł SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

Do ginekologicznej izby przyjęć wchodzimy przez planową Izbę Przyjęć. Pacjentki nie zajmują miejsca w poczekalni, tylko kierują się bezpośrednio do izby (naprzeciwko wyjścia z planowej Izby Przyjęć).

CO ZABRAĆ DO SZPITALA
Do szpitala należy zabrać:
- kartę przebiegu ciąży,
- dowód tożsamości,
- NIP pracodawcy lub własny (jeśli mama prowadzi działalność gospodarczą)
- wyniki konsultacji specjalistycznych – wpis w karcie ciąży lub zaświadczenie
- dane przychodni lekarza rodzinnego (nazwa, adres oraz imię i nazwisko lekarza rodzinnego)
- wyniki badań (grupa krwi i czynnik Rh), aktualne badania obowiązujące w ciąży, wynik cytologii, badanie czystości pochwy, badanie posiewu z pochwy, ostatni wynik badania USG,

DLA MAMY
- kosmetyki, przybory toaletowe,
- szlafrok, 2 koszule do karmienia, 2 biustonosze dla mam karmiących, 10 wkładek laktacyjnych, 2 sztuki majtek położniczych jednorazowych z siateczki, ręczniki frotte, ręcznik papierowy, chusteczki higieniczne, chusteczki pielęgnacyjne nawilżone bezzapachowe, klapki, skarpetki, butelka wody niegazowanej, kubek i sztućce.

DLA DZIECKA:
Nasz szpital zapewnia wyprawkę dla dziecka na czas pobytu w szpitalu. Jeśli masz życzenie używać dostarczonych przez siebie ubranek przygotuj: body i pajacyki (3 komplety na pobyt), czapeczkę, rękawiczki „niedrapki”, pieluchy tetrowe i flanelowe (po 3 sztuki)

PORÓD:
Podstawą bezpiecznego, zakończonego sukcesem porodu jest współpraca rodzącej z położną i lekarzem położnikiem. Dzięki temu poród przebiega bez przeszkód i stresu, a noworodek przychodzi na świat w dobrym stanie. Należy jednak pamiętać, że to rodząca odgrywa główną rolę w trakcie porodu.

Pamiętaj!
Zgodnie z ustawa o zawodzie lekarza wyłącznie lekarz (ordynator, kierownik dyzuru, konsylium lekarskie) może podjąć decyzję o przeprowadzeniucięcia cesarskiego z wyczerpującym uzasadnieniem i odwołaniem do wskazań medycznych, a każda pacjentka musi mieć świadomość, że cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem operacyjnym.
Sala porodowa tel. 95 782 74 03

Przybliżony czas pobytu:

  • po porodzie fizjologicznym bez komplikacji – 2-3 doby,
  • po nacięciu krocza – 2-3 doby,
  • po cesarskim cięciu – 3-4 doby

 

WYPIS ZE SZPITALA
Uprzejmie prosimy o przygotowanie następujących informacji, niezbędnych do wydania wypisu noworodka:

  • dokładny adres poradni POZ, do której będzie należało dziecko
  • telefon poradni
  • imię i naziwsko lekarza rodzinnego
  • dane kontaktowe położnej środowiskowej (jeśli jest inna niż z poradni POZ)
  • telefon kontaktowy matki noworodka


CZYTAJ TEŻ: Szkoła Rodzenia

Pliki do pobrania:

Pobierz: Niezbędnik przyszłej mamy
Format: pdf, 461.5 kB
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!