KONTAKT I REJESTRACJA

sekretariat@szpital.gorzow.pl

Powróć do: Szkoła Rodzenia

Szkoła Rodzenia

Budynek  szpitalnego kompleksu przy ul. Dekerta
(wspólny pawilon Działu Rehabilitacji i Magazynu)

Zapisy i informacje

• od poniedziałku do piątku 14.00-15.00 telefon 95 782 71 91

Zajęcia ONLINE
Od 15 kwietnia 2020 r. Szkoły Rodzenia działa online. Aby uczestniczyć w zajęciach, wystarczy urządzenie wyposażone w mikrofon i kamerę. Aby zapewnić możliwość przekazania obrazu i głosu przeglądarka poprosi o dostęp do kamery i mikrofonu.

Jestście uczestnikami internetowego kursu w Szkole Rodzenia? Kliknijcie TUTAJ

Zajęcia w Szkole Rodzenia są podzielone na trzy grupy tematyczne:
Dzień porodu jest najbardziej wyczekiwaną i zarazem budzącą wiele niepokoju datą w kalendarzu datą każdej ciężarnej, zwłaszcza tej, która będzie rodzić po raz pierwszy. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w 8-tygodniowym kursie w szpitalnej Szkole Rodzenia. Podczas każdego ze spotkań doświadczona i wykwalifikowana mgr położnictwa Wioletta Gębicz przygotowuje do świadomego i aktywnego porodu, a także do niezmąconego stresem rodzicielstwa.

1. Zajęcia teoretyczne, podczas których rodzice zdobywają lub uzupełniają wiedzę z zakresu ciąży, porodu, połogu oraz laktacji.
  2. Zajęcia praktyczne, które mają wyposażyć rodziców w umiejętności związane z pielęgnacją i kąpielą noworodka, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zajęć rodzice poznają skuteczne pozycje i techniki w karmieniu naturalnym, a także poznają etapy rozwoju psychoruchowego dziecka w I roku życia.
  3. Zajęcia gimnastyczne dla kobiet ciężarnych w poszczególnych trymestrach ciąży z elementami nauki technik oddychania w poszczególnych etapach porodu.

Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się w ośmioosobowych grupach od poniedziałku do piątku (oferujemy też możliwość indywidualnych konsultacji). Podczas zajęć istnieje możliwość poznania topografii oddziału położniczo-ginekologicznego oraz bloku porodowego. Aby skorzystać z naszej oferty należy się wcześniej zapisać telefonicznie i mieć wstępną zgodę prowadzącego ciążę lekarza ginekologa.

Niezbędnik przyszłej mamy

KIEDY DO SZPITALA
Zaleca się, aby kobieta, która rodzi po raz pierwszy udała się do szpitala, kiedy odczuwa regularną czynność skurczową macicy co 5 do 7 minut, a w przypadku wieloródki – 10 minut.
Do szpitala należy się udać zawsze, gdy dojdzie do odpłynięcia płynu owodniowego w całości lub gdy zauważysz jego sączenie, oraz w każdym przypadku, gdy zauważysz niepokojące oznaki, np.: nagłe zwiększenie ruchliwości dziecka, nagłe ustanie ruchów dziecka. Nagły ból brzucha lub podbrzusza (nieprzypominający skurczów), krwawienie z dróg rodnych, gorączka, pogorszone samopoczucie, zawroty głowy, nagłe osłabienie.

Pacjentki wymagające konsultacji ginekologicznej, w tym z oznakami porodu, zgłaszają się do ginekologicznej izby przyjęć - tel. 95 782 74 00

Od 29 grudnia 2020 r. osoba towarzysząca w porodzie nie musi na własną rękę wykonywać testów na obecność koronawirusa. Szpital przejmuje na siebie wszystkie procedury i koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Wystarczy razem z rodzącą (lub być przez nią wcześniej zgłoszonym) zjawić się w ginekologicznej izbie przyjęć. Osoba towarzysząca ma tzw. szybki test. Wynik jest znany jest już po upływie kwadransa. Negatywny pozwala uczestniczyć w porodzie rodzinnym. Szpital nie obciąża osoby badanej kosztami testu.

Do ginekologicznej izby przyjęć wchodzimy przez planową Izbę Przyjęć. Pacjentki nie zajmują miejsca w poczekalni, tylko kierują się bezpośrednio do izby (naprzeciwko wyjścia z planowej Izby Przyjęć).

CO ZABRAĆ DO SZPITALA
Do szpitala należy zabrać:
- kartę przebiegu ciąży,
- dowód tożsamości,
- NIP pracodawcy lub własny (jeśli mama prowadzi działalność gospodarczą)
- wyniki konsultacji specjalistycznych – wpis w karcie ciąży lub zaświadczenie
- dane przychodni lekarza rodzinnego (nazwa, adres oraz imię i nazwisko lekarza rodzinnego)
- wyniki badań (grupa krwi i czynnik Rh), aktualne badania obowiązujące w ciąży, wynik cytologii, badanie czystości pochwy, badanie posiewu z pochwy, ostatni wynik badania USG,

DLA MAMY
- kosmetyki, przybory toaletowe,
- szlafrok, 2 koszule do karmienia, 2 biustonosze dla mam karmiących, 10 wkładek laktacyjnych, 2 sztuki majtek położniczych jednorazowych z siateczki, ręczniki frotte, ręcznik papierowy, chusteczki higieniczne, chusteczki pielęgnacyjne nawilżone bezzapachowe, klapki, skarpetki, butelka wody niegazowanej, kubek i sztućce.

DLA DZIECKA:
Nasz szpital zapewnia wyprawkę dla dziecka na czas pobytu w szpitalu. Jeśli masz życzenie używać dostarczonych przez siebie ubranek przygotuj: body i pajacyki (3 komplety na pobyt), czapeczkę, rękawiczki „niedrapki”, pieluchy tetrowe i flanelowe (po 3 sztuki)

PORÓD:
Podstawą bezpiecznego, zakończonego sukcesem porodu jest współpraca rodzącej z położną i lekarzem położnikiem. Dzięki temu poród przebiega bez przeszkód i stresu, a noworodek przychodzi na świat w dobrym stanie. Należy jednak pamiętać, że to rodząca odgrywa główną rolę w trakcie porodu.

Pamiętaj!
Zgodnie z ustawa o zawodzie lekarza wyłącznie lekarz (ordynator, kierownik dyzuru, konsylium lekarskie) może podjąć decyzję o przeprowadzeniucięcia cesarskiego z wyczerpującym uzasadnieniem i odwołaniem do wskazań medycznych, a każda pacjentka musi mieć świadomość, że cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem operacyjnym.
Sala porodowa tel. 95 782 74 03

Format: pdf, 1.38 MB
Pobierz: Mama w połogu
Format: pdf, 545.47 kB
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!