Profesor Mariusz Ratajczak z nagrodą ministra edukacji za znaczące osiągniecia naukowe

Prof. dr hab. Mariusz Ratajczak, który współpracuje z naszym szpitalem, został uhonorowany przez ministra edukacji i nauki. Profesor otrzymał nagrodę indywidualną za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

Listę nagrodzonych osób ogłoszono podczas uroczystej gali, przygotowanej z okazji Dnia Nauki Polskiej. Naukowcy i badacze zostali wyróżnieni za zasługi w pięciu kategoriach: znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. Minister przyznał nagrody indywidualne i zespołowe.

Prof. Mariusz Ratajczak współpracuje m.in. z naszym szpitalem. Dzięki staraniom dr hab. n. med., prof. UZ, Katarzyny Brzeźniakiewicz-Janus, z wiedzy i doświadczenia profesora Ratajczaka mogą korzystać lekarze i studenci naszej Kliniki Hematologii, Onkologii Klinicznej, Radioterapii z Pododdziałem Chemioterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Prof. Ratajczak jest laureatem „polskiego Nobla” za odkrycie nowego typu komórek macierzystych w szpiku kostnym i krwi pępowinowej, które dają nadzieję na leczenie w przyszłości uszkodzonych narządów wewnętrznych. Uhonorowano go też m.in. Medalem im. Jędrzeja Śniadeckiego (Polska Akademia Nauk), nagrodą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych czy Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Prof. Ratajczak jest członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Histochemików i Cytochemików oraz członkiem International Society of Experimental Hematology, American Society for Cancer Research, American Society of Hematology i Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Jako pierwszy Polak w historii otrzymał prestiżową nagrodę im. Karla Landsteinera. Co dwa lata przyznaje ją The German Society for Transfusion Medicine and Immunohematology za wybitne osiągnięcia w dziedzinie transfuzjologii i hematologii. Został także wyróżniony za badania nad mobilizacją komórek macierzystych układu krwiotwórczego oraz za odkrycie komórek o cechach embrionalnych komórek macierzystych (ang. very small embryonic-like stem cell, VSEL).

Prof. Mariusz Ratajczak: wybitny naukowiec w naszym szpitalu

Prof. Mariusz Ratajczak: wybitny naukowiec w naszym szpitalu 4 20181002_125547 IMG_7051 e83a79315cc06d4fda91a5651489679d_XL