Marcel, czyli pierwszy maluszek urodzony w nowym roku!

Zdjęcie do Marcel, czyli pierwszy maluszek urodzony w nowym roku!

Marcel, jest pierwszym i jedynym dzieckiem, urodzonym w Nowy Rok w  szpitalu. Synek gorzowian: pani Patrycji i pana Patryka, przyszedł na świat 1 stycznia o 12.04.

Marcel jest pierwszym dzieckiem Patrycji Krawczyk i Patryka Łusia. Ma 3460 g i 55 cm i 1 stycznia nie miał konkurencji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Kolejne dzieci urodziły się już 2 stycznia. - Mieliśmy termin na 4 stycznia, ale chyba Marcel chciał być pierwszy - śmieje się mama chłopczyka.

Poduszka dla mamy i maluszka
Zgodnie ze szpitalnym zwyczajem, dzieci które "otwierają" kolejny rok, dostają symboliczny prezent. Oprócz zestawu dla wszystkich, czyli certyfikatu narodzin, maskotki nosorożca gorzowskiego i przyborów do pielęgnacji, Marcela i jego mama dostali specjalną poduszkę, ułatwiającą wygodne karmienie maluszka.

Z upominkiem do pani Patrycji dzień po porodzie zajrzały lek. med. Marzena Gendera-Dudziak, czyli szefowa oddziału noworodkowego, lek. Małgorzata Dzięgielewska i pielęgniarka Jolanta Grzegorzewska. Na chwile oderwane od pracy, bo na Oddziale Noworodkowym z Pododdziałem Intensywnej Opieki nad Noworodkiem nudy nie ma. - Pamiętam sylwestra, gdzie cztery minuty po północy zaczynaliśmy cesarskie cięcie - mówi lek. Małgorzata Dzięgielewska.

Tym razem w sylwestra urodziło się 4 dzieci, z czego 1 przez cesarskie cięcie. - Liczba porodów fizjologicznych i cesarskich cięć jest porównywalna, ale o tym więcej powiedzieliby położnicy - mówi kierująca oddziałem noworodkowym lek. Marzena Gendera-Dudziak.

Rekordowy kwiecień
W minionym roku w gorzowskim szpitalu urodziło się 1206 dzieci (dane do 30 grudnia). Nieco mniej niż w 2020 r., gdy na świat przyszło 1219 maluszków.

W 2021 r. rekordowy był kwiecień ze 114 noworodkami. Najmniej dzieci - 86 - urodziło się w październiku, ale to właśnie w październiku szpital witał 1000. maluszka. Aleksander urodził się 21 października o 15.10, miał 3140 g i 52 cm.

Warto przypomnieć, że 2021 r. był drugim rokiem z pandemicznymi ograniczeniami. Mimo to szpital nie zawiesił porodów rodzinnych i na własny koszt wykonuje testy na COVID-19 ojcom czy innym osobom, wybranym przez pacjentki do uczestniczenia w porodzie.

Cały czas działa też ciesząca się renomą przyszpitalna Szkoła Rodzenia (nowy budynek szpitalnego kompleksu przy ul. Dekerta 1), prowadzona przez mgr położnictwa Wiolettę Gębicz. Ośmiotygodniowe kursy dla rodziców odbywają się jednak zdalnie. Zajęcia są darmowe. Więcej informacji pod numerem: 95 782 71 91  (poniedziałek - piątek, 14.00-15.00).
OLIS

Pierwszy maluszek urodzonym w nowym roku to Marcel!

Pierwszy maluszek urodzonym w nowym roku to Marcel! 4 Pierwszy maluszek urodzonym w nowym roku to Marcel! 3 Pierwszy maluszek urodzonym w nowym roku to Marcel! 2 Pierwszy maluszek urodzonym w nowym roku to Marcel! 1