Weekend Zdrowia z naszym szpitalem. Przyjdź do galerii Nova Park i poczuj się jak chirurg

Zdjęcie do Weekend Zdrowia z naszym szpitalem.  Przyjdź do galerii Nova Park i poczuj się jak chirurg

Jak działa robot chirurgiczny da Vinci, jak wygląda ludzkie ciało na hologramie? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się w piątek i sobotę (25 i 26 lutego) w gorzowskiej galerii Nova Park. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie i galeria zapraszają na Weekend Zdrowia.

Kosmiczny” robot
Już piątek od 15.00 na parterze galerii (w pobliżu kawiarenki przy windzie panoramicznej) będzie można z bliska obejrzeć robota chirurgicznego da Vinci, a nawet poczuć się jak chirurg, siadając za sterami symulatora słynnej maszyny.

W gorzowskim szpitalu odbyło się już ponad 100 zabiegów z wykorzystaniem robota. Głównie urologicznych i ginekologicznych. - Chirurgia robotyczna daje możliwość zoperowania osób z wieloma chorobami współistniejącymi, gdzie zastosowanie innych metod operacyjnych czasami jest niemożliwe. Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie, wykorzystywane przez najlepszych lekarzy na całym świecie, w tym również w Gorzowie - mówi Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający firmy Synektik, autoryzowanego dystrybutora robotów da Vinci w Polsce, Czechach i Słowacji.

Dyrektor Ostrowski zauważa też, że chirurgia robotyczna dynamicznie rozwija się w całej Polsce. - Dzięki temu coraz więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z tej technologii - dodaje.

Symulator robot da Vinci będzie dostępny w piątek od 15.00 do 19.00 oraz w sobotę od 10.00 do 18.00 (z przerwą techniczną od 14.00 do 15.00).

Oko w oko z hologramem
Drugą atrakcją Weekendu Zdrowia będzie możliwość wcielenia się w chirurga, który w trakcie operacji korzysta z hologramu, przedstawiającego trójwymiarowy obraz ciała pacjenta.

- Jest to możliwe dzięki przekształcaniu dwuwymiarowych danych obrazowych, m.in. z tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, w interaktywny hologram, wyświetlany w rzeczywistym czasie i przestrzeni - wyjaśnia Daria Jagodzińska z Medical Idea, firmy która jest pionierem we wdrażaniu rewolucyjnych rozwiązań technologicznych.

Do oglądania hologramu używa się gogli HoloLens2 (podobnych do tych z gier komputerowych) oraz specjalistycznego oprogramowania. - Za pomocą gestów i komend słownych mamy możliwość wchodzenia w interakcję z hologramem, rotując go, skalując i wnikając w głąb struktur anatomicznych - mówi Daria Jagodzińska z Medical Idea. Hologramy w gorzowskim szpitalu wykorzystywali już ortopedzi oraz chirurdzy naczyniowi. W sobotę specjalne gogle będzie można wypróbować od 10.00 do 18.00 (przerwa od 14.00 do 15.00).

Porady specjalistów
Weekend Zdrowia będzie też okazją, żeby skontrolować ciśnienie czy uzyskać poradę specjalistów.W piątek od 15.00 do 18.00 do dyspozycji uczestników imprezy będą dietetyk oraz specjaliści z Centrum Zdrowia Psychicznego gorzowskiego szpitala. W sobotę od 10.00 do 13.00 porad udzielą fizjoterapeutki ze szpitalnego Działu Rehabilitacji, będzie też można skontrolować ciśnienie i poziom cukru we krwi.

Weekend w galerii będzie wreszcie okazją , żeby podpisać się pod petycją do ministra zdrowia w sprawie utworzenia oddziału kardiochirurgii w gorzowskiej lecznicy.