Biała sobota. Za darmo sprawdź cholesterol

Lipidy pod kontrolą - to hasło białej soboty w laboratorium szpitala. Przed świętami za damo będzie można skontrolować m.in. poziom cholesterolu.

Każdy, kto w sobotę 10 grudnia od 11.00 do 14.00 zgłosi się do nowego punktu pobrań szpitala przy ul. Dekerta, za darmo wykona tzw. lipidogram. Badanie obejmuje cholesterol całkowity, tzw. dobry i zły cholesterol, czyli HDL i LDL, oraz trójglicerydy.

Nie trzeba być na czczo

Badanie będzie wymagało pobrania krwi, ale to jedyne "wyzwanie" dla uczestników akcji. - Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego próbki krwi do badań profilu lipidowego nie muszą być pobierane na czczo - mówi Marta Mackiewicz-Polska z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Biała sobota to pomysł pracowników szpitalnego laboratorium. W ten sposób chcą zachęcać mieszkańców do profilaktyki. - To też dobra okazja, żeby sprawdzić, jak duży zakres badań oferuje nasze laboratorium, które - przypomnę - pracuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu - mówi Beata Piekarska, kierowniczka Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.

Dlaczego warto zrobić profil lipidowy? - Nieprawidłowy poziom lipidów, wraz z nałogiem palenia tytoniu, cukrzycą typu drugiego, nadciśnieniem tętniczym, nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i niewystarczającą aktywnością fizyczną oraz nadwagą należą do głównych czynników ryzyka miażdżycy i jej powikłań, takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu i choroba tętnic obwodowych - mówi Marta Mackiewicz-Polska

Wyniki sprawdzisz w domu
Biała sobota pod hasłem: Lipidy pod kontrolą zacznie się o 11.00 w nowym punkcie pobrań szpitalnego laboratorium przy ul. Dekerta 1 (mijamy szlaban przy punkcie wydawania wyników, idziemy prosto i skręcamy w prawo przy szpitalnej kuchni – nowy budynek widać z głównej ulicy).

Nie trzeba się rejestrować, wystarczy przyjść, pobrać numerek z automatu i poczekać na wezwanie do gabinetu. Uwaga, badanie wykona każdy - nawet po zakończeniu akcji - pod warunkiem, że do 14.00 zdąży wydrukować bilet z automatu.

Podczas akcji będzie też można pobrać jednorazowy kod do aktywowania konta pacjenta szpitala. Rejestracja konta to kilka kliknięć na naszej stronie (TU ZAREJESTRUJESZ KONTO PACJENTA), za to aktywne konto to możliwość sprawdzenia wyników badań bez zgłaszania się do szpitala. Najpewniej jeszcze tego samego dnia.