Forum ekspertów bezpieczeństwa
Rozwiązania dotyczące zwiększenia „odporności” szpitali na zagrożenia, w tym konfliktem militarnym – to główne wątki Gorzowskiego Forum Bezpieczeństwa Szpitali. Spotkanie zgromadziło ekspertów różnych branż, w tym opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa.
Podczas multidyscyplinarnej konferencji 29 maja w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. eksperci i dostawcy innowacyjnych rozwiązań w gronie samorządowców oraz przedstawicieli służb mundurowych dyskutowali o sposobach zapobiegania kryzysom. Dużo uwagi poświęcono zagrożeniom cybernetycznym, atakom na systemy szpitalne, szkoleniom kadry oraz budowie obiektów wielofunkcjonalnych, służących w czasie pokoju i wojny.
Przedstawiciel gorzowskiego szpitala Krzysztof Kowaluk zwrócił uwagę na temat rzadko publicznie poruszany - „vendor lock”, informatycznych systemów zarządzania szpitalem. Są one odpowiedzialne m.in. za ewidencję i historię leczenia pacjentów, wyniki diagnostyczne i rozliczenia z NFZ.
- Zagrożeniem jest de facto monopol producentów i brak regulacji w sektorze ochrony zdrowia co do takich rozwiązań. To dotyczy placówek ochrony zdrowia w całym kraju. Awaria tych systemów praktycznie paraliżuje szpital, a w przypadku awarii wielu instancji systemów w tym samym czasie może doprowadzić do paraliżu w całym sektorze ochrony zdrowia. Chcemy podnieść temat uzależnienia szpitali od dostawców tych systemów jako potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa. Innym aspektem jest rodzaj „szantażu”, który obecnie wykorzystują dostawcy, podwyższając w sposób nieuzasadniony ceny usług rozwojowych i utrzymaniowych nawet o kilkaset procent, co bardzo wyraźnie widać podczas przyznawania środków z KPO na cyberbezpieczeństwo – mówił ekspert gorzowskiego szpitala.
CZYTAJ TEŻ: Zapraszamy na Gorzowskie Forum Bezpieczeństwa Szpitali 2025
Prezes Berlińskiej Federacji Szpitali zaprezentował najnowszą politykę bezpieczeństwa lecznic w stolicy Niemiec. Wskazywał, że zarządzający berlińskimi szpitalami liczą się z wybuchem konfliktu zbrojnego do 2029 r. W związku z tym proponują zmiany legislacyjne, szkolą personel i gromadzą zasoby, które pozwolą przestawić działanie na tryb wzmożonego napływu rannych i działania w sytuacjach nadzwyczajnych.
W trakcie dyskusji prof. Jarosław Fedorowski, Prezes Polskiej Federacji Szpitali podkreślił konieczność współpracy międzynarodowej, budowania sieci wymiany dobrych praktyk oraz współdziałania między szpitalami z różnych krajów, które może okazać się kluczowe w sytuacji zagrożenia.
Spotkanie było współorganizowane przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Polską Federację Szpitali oraz Fundację Healthcare Poland.