Ogromny guz rósł miesiącami. Chirurdzy dziecięcy szybko go usunęli

3,5-kilogramowy guz jajnika u 17-letniej pacjentki wykryli i usunęli nasi chirurdzy dziecięcy z doktorem Tomaszem Grzechnikiem na czele.

Torbiel rosła przez kilka miesięcy. Gdy było już po wszystkim, pacjentka przyznała, że od pół roku zmagała się z bólem brzucha. - Córka jest szczupłą osobą, z zewnątrz trudno było zauważyć jakieś zmiany. Dopiero po paru miesiącach przyszła do mnie i powiedziała, że coś jest chyba nie tak. Lekarka rodzinna od razu wysłała nas na SOR - mówił tata pacjentki.

Nastolatka trafiła na Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej. Kierującym nim doktor Tomasz Grzechnik z zespołem szybko zidentyfikowali, z czym mają do czynienia.

CZYTAJ TEŻ: Ratunek dla chorych z tętniakiem aorty

- Przeprowadzona w trybie pilnym diagnostyka obrazowa i laboratoryjna pozwoliła ustalić, że ten olbrzymi guz torbielowaty lewego jajnika nie ma charakteru złośliwego. Mogliśmy więc operować. Po zabiegu dziewczynka czuła się bardzo dobrze. Praktycznie w ciągu tygodnia zakończyliśmy więc proces diagnostyczny i lecznicy - mówi specjalista.

Wszystko dobrze się skończyło, ale nasi lekarze podkreślają, że torbiel nie urosłaby do takich rozmiarów i operacji być może nie byłaby potrzebna, gdyby nastoletnie pacjentki jak najwcześniej przechodziły profilaktyczne badania ginekologiczne. Warto, żeby rodzice nie zwlekali z pierwszą wizytą u ginekologa, szczególnie gdy dzieje się coś niepokojącego.

SPRAWDŹ TEŻ: Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej z Pododdziałem Urologii Dziecięcej

Ogromny guz u 17-latki