Radiologia poszerza zakres badań i zabiegów

Zdjęcie do Radiologia poszerza zakres badań i zabiegów

Kolejne unikatowe badanie na koncie naszych radiologów! Dzięki urografii Rezonansu Magnetycznego (uro - MR) udało się zdiagnozować trzyletniego pacjenta.

Chłopiec miał wrodzoną wadę układu moczowego. Długo nie można mu pomóc. -Teraz, dzięki dokładnej diagnozie mały pacjent będzie wyleczony - mówi dr n. med. Michał Rać, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej w naszym szpitalu.

To było pierwsze takie badanie wykonane przez naszych radiologów, ale na pewno nie ostatnie. Uro - MR to nowoczesna metoda umożliwiająca nieinwazyjne badanie układu moczowego. Pozwala ocenić wszystkie elementy układu moczowego: położenie, wielkość i kształt nerek oraz drogi moczowe na całej długości. W celu uzyskania obrazów stosuje się dwie techniki: statyczną i dynamiczną jednocześnie, co umożliwia pełną diagnostykę i ocenę funkcjonowania układu moczowego.

Dr Michał Rać zdradza, że wkrótce będzie też robił drenaże dróg żółciowych (do tej pory robił to radiolog przyjeżdżający do naszego szpitala z zewnątrz). Chodzi o udrażnianie dróg żółciowych bez użycia endoskopu również w nagłych przypadkach. Taki zabieg chroni pacjentów przed poważnymi powikłaniami, choćby przed zapaleniem trzustki.

Lada moment, w czerwcu,  radiolodzy z gorzowskiego szpitala będą robili zabiegi urologiczne. - Sprzęt już jest zamówiony. Pacjentów nie brakuje - mówi dr Michał Rać. Chodzi o embolizację żylaków powrózka nasiennego. Jest to metoda niechirurgicznego leczenia tego schorzenia. Wykonywana jest w gabinetach radiologicznych w znieczuleniu miejscowym. - Pacjent dzięki temu jest krótko hospitalizowany. Nie ma żadnych cięć, powikłań. Można powiedzieć, że po godzinie pacjent jest wyleczony – tłumaczy dr Michał Rać. Przypomnijmy, na początku roku, nasi radiolodzy wykonali po raz pierwszy za pomocą rezonansu magnetycznego badanie jelita, czyli tzw. rezonans z enterografią. Więcej na ten temat: Takiego badania nasz rezonans jeszcze nie robił.