Łóżka od Fundacji Ronalda McDonalda dla rodziców małych pacjentów
Dziesięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło na oddział pediatryczny. Będą z nich korzystać rodzice, którzy towarzyszą dzieciom na oddziale. Barbara Boroń, licencjobiorczyni McDonald’s, przekazała też inne dary.
- Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. Przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z ubiegłorocznych wpłat 1 proc. podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas - mówi Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Wygoda i odpoczynek
Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.
- Spało się bardzo wygodnie - mówiła pani Angelika, która towarzyszyła córeczce Nadii na Oddziale Dziecięcym z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej.
- Łóżka są dla rodziców, którzy czuwają przy najmłodszych pacjentach, ale też dla tych, którzy muszą się wyedukować, np. jak zająć się w domu dzieckiem, u którego wykryliśmy cukrzycę pierwszego stopnia - tłumaczy Wioletta Deka, pielęgniarka koordynująca pediatrii.
Kierownik oddziału specjalista pediatrii lek. Tomasz Szatkowski cieszy się, że nowe łóżka uzupełnią zasoby pediatrii i zastąpią najbardziej wysłużone.
Łóżka i inne prezenty
Łóżka w Gorzowie przekazała Barbara Boroń, licencjobiorczyni McDonald’s, przyjaciółka i donatorka Fundacji Ronalda McDonalda. - Choroba dziecka to trudny i stresujący czas, zwłaszcza gdy jest związana z pobytem w szpitalu. Jako mama i babcia doskonale zdaję sobie sprawę, jak ważna jest wtedy obecność rodziców. I o tych rodziców trzeba szczególnie zadbać, bo ich jakość snu przekłada się na samopoczucie dziecka i atmosferę na oddziale. Temu właśnie służą łóżka, dobre do zabawy w dzień i wygodne do spania w nocy - mówi Barbara Boroń.
Oprócz łóżek, sfinansowanych z ubiegłorocznego 1 proc. podatku, szpital dostał zakupione przez gorzowską przedsiębiorczynię sprzęty: pięć nebulizatorów, pięć inhalatorów i telewizor.
O Fundacji Ronalda McDonalda
-
Aby rodzina mogła być razem – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest ona częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 63 krajach na świecie.
-
Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda - komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia program „Łóżko dla Rodzica”. W 2022 roku Fundacja wyposażyła w łóżko dla rodzica 47 szpitali dziecięcych, wymieniła 303 materace i przekazała 450 łóżek.
-
Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnego ambulansu medycznego.
-
Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin.
Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1,5% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Więcej na stronie fundacji.
Na podstawie materiałów Fundacji Ronalda McDonalda