Nowe operacje kardiochirurgiczne i program dla pacjentów po zawałach
Procedura TAVI i projekt KOS - zawał to niejedyne „nowości”, jakie przygotowali dla pacjentów kardiolodzy i kardiochirurdzy.
Szpital podpisał właśnie kontrakt z NFZ na zabiegi przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI). Zabieg jest stosowany zazwyczaj w przypadku chorych z wysokim i umiarkowanym ryzykiem operacyjnym, na ogół pacjentów w starszym wieku. Choć doniesienia naukowe wskazują, że jest korzystny również dla pacjentów młodych, z niskim ryzykiem operacji na otwartym sercu.
Zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) jest od wielu lat alternatywą dla leczenia chirurgicznego pacjentów, dla których klasyczna metoda wymiany zastawki aortalnej wiąże się ze zbyt wysokim ryzykiem. Metoda jest zalecana zarówno pacjentom wymagającym wymiany zastawki natywnej jak i zdegenerowanej protezy chirurgicznej. Zastosowanie TAVI to mniej powikłań i szybka rekonwalescencja.
CZYTAJ TEŻ: Kardiochirurdzy zaczynają operacje
Zabieg najczęściej jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa około 2 godziny. U większości pacjentów protezę, wykonaną z osierdzia wieprzowego lub wołowego, zamontowaną na metalowym stencie, doprowadza się do serca przez tętnicę udową. W wyjątkowych przypadkach zastawkę można wszczepić również przez tętnicę podobojczykową, szyjną lub koniuszek serca. Po rozprężeniu protezy, płatki nowej zastawki natychmiast podejmują pracę. Po zabiegu pacjent przez krótki czas przebywa na oddziale pooperacyjnym, a następnie na oddziale kardiochirurgii lub kardiologii. W trzeciej lub czwartej dobie może opuścić szpital.
Kwalifikacja do zabiegu TAVI odbywa się w oparciu o opinię wielodyscyplinarnego zespołu, w którego skład wchodzi m.in. kardiolog inwazyjny i kardiochirurg. Na podstawie oceny stanu pacjenta, jego warunków anatomicznych oraz schorzeń współistniejących, zespół podejmuje decyzję o optymalnej metodzie leczenia.
CZYTAJ TEŻ: Pierwsza pacjentka naszych kardiochirurgów to bardzo rzadki przypadek
Ponadto gorzowska kardiologia włącza się w ogólnopolski program KOS - zawał. W ramach programu pacjenci po zawale serca przez kolejny rok będą objęci kompleksową, specjalistyczną opieką kardiologiczną, włącznie z leczeniem szpitalnym, ambulatoryjnym i rehabilitacją kardiologiczną. W programie KOS - zawał pacjent jest pod stałą opieką lekarską, ma ustalony harmonogram badań profilaktycznych i zapewniony dostęp do rehabilitacji pooperacyjnej.
Od 1 lipca przy szpitalu rusza też poradnia kardiochirurgiczna, skąd pacjenci będą kierowani na zabiegi. Na początek lekarze będą tu przyjmowali dwa razy w tygodniu.
SPRAWDŹ TEŻ: Poradnia kardiochirurgiczna