Nowotwory u kobiet łatwe do wykrycia w poradni
- Po pandemii mamy wysyp nowotworów. Najbardziej przerażający jest wiek pacjentek. To panie w przedziale między 30–40 lat – mówi dr n. med. Michał Bulsa, specjalista położnictwa i ginekologii z naszego szpitala.
Dr n. med. Michał Bulsa dodaje, że często kobiety które nie były na kontroli dwa, maksymalnie trzy lata trafiają teraz do lekarza z zaawansowanym nowotworem. - Na polu profilaktyki przegrywamy. W przypadku raka szyjki macicy, robiąc regularne badania możemy nie dopuścić do jego rozwoju – tłumaczy lekarz.
Nie tylko cytologia
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonywanie cytologii raz w roku. I choć program tzw. przesiewowy który oferuje NFZ to cytologia raz na trzy lata, można wykonywać te badania również bezpłatnie poza tym programem. - I my to w naszej poradni robimy. Bo tylko systematyczna cytologia daje szanse na wczesne wykrycie choroby – zaznacza Michał Bulsa.
W poradni ginekologiczno - położniczej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. wykonywane są również zabiegi biopsji endometrium, które pozwalają na wykrycie chorób nowotworowych. Jest to o tyle korzystne dla pacjentki, że nie musi całego dnia spędzić w szpitalu. Samo pobranie materiału badania trwa ok. 3 minuty i jest robione w gabinecie poradni.
Jakie są wskazania do biopsji endometrium? - Między innymi jeśli podczas badania USG stwierdzimy podejrzenie rozrostu endometrium, czyli kiedy jest za grube – tłumaczy Michał Bulsa.
Równie ważna mammografia
Kiedy panie powinny zgłaszać się do ginekologa? - Jeśli chodzi o młode kobiety, które nie widzą u siebie żadnych niepokojących objawów, to kontrola i cytologia raz w roku wystarczą. Panie w wieku okołomenopauzalnym powinno zaniepokoić choćby nieprawidłowe krwawienie. Z reguły nic za tym złego się nie kryje, ale lepiej to sprawdzić – mówi Michał Bulsa.
Choć statystycznie na raka endometrium zajmuje dopiero czwarte miejsce pod względem częstości występowania, to faktycznie jest w zależności od roku od 5 do nawet 9 tys. pań rocznie!
Równie ważna jest mammografia. Dla pacjentek powyżej 50 roku życia dedykowany jest program profilaktyczny i panie dostają zaproszenie na badanie. Nawet gdyby takie skierowanie nie dotarło, to panie mogą się zgłosić do poradni w gorzowskim szpitalu i wykonać badanie w ramach zlecenia lekarza. - Oczywiście złotym standardem po za badaniem mammograficznym patologii piersi jest samobadanie po każdej miesiączce. Kobieta jest w stanie wykryć zmianę do pół centymetra a lekarz badając palpacyjnie do centymetra. Różnica jest diametralna, dwukrotna. I w tym momencie sama pacjentka może sobie pomóc – zaznacza Michał Bulsa.
Poradnia ginekologiczno – położnicza w naszym szpitalu planuje się rozwijać w kierunku zabiegów wykonywanych ambulatoryjnie. Poza biopsją endometrium wkrótce mają tu być przeprowadzane badania kolposkopowe, które pomagają weryfikować nieprawidłowe wyniki cytologiczne.
Poradnia ginekologiczno – położnicza działa przy ul. Dekerta. Rejestracja telefoniczna: 95 782 77 77.