Różowy październik to dobry czas, żeby zbadać piersi
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. W tym szczególnym czasie po raz kolejny zapraszamy panie na badania profilaktyczne w ramach Onkologicznego Białego Czwartku. Natomiast dla pacjentek naszej poradni onkologicznej mamy sympatyczne prezenty od Amazonek i słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Strzelec Krajeńskich.
Na profilaktyczne badania piersi zapraszamy w czwartek 27 października. Akcja jest skierowana do kobiet poniżej 50. roku życia, które do tej pory nie były pacjentkami poradni onkologicznej. Rejestracja rusza od poniedziałku 24 października - od 7.00 można dzwonić do szpitalnego call center na numer: 95 782 77 77. Liczba miejsc jest ograniczona. Jak zwykle liczy się kolejność zgłoszeń.
Nie tylko USG
Biały czwartek to USG piersi, a w razie potrzeby dodatkowe badania. - Poza USG niektórym pacjentkom robimy też mammografię, żeby dokładnie sprawdzić ewentualne zmiany - mówi dr n. med. Piotr Plecka, onkolog kliniczny, chemioterapeuta.
Onkologiczne Białe Czwartki zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że do poradni onkologicznej można się zarejestrować w każdej chwili - bez skierowania od lekarza rodzinnego i bez czekania na kolejny biały czwartek. Podobnie do poradni ginekologicznej. Z obu specjaliści mogą kierować pacjentki na USG piersi lub inne potrzebne badania. Do poradni najlepiej rejestrować się przez szpitalne call center: 95 782 77 77 (od poniedziałku do piątku, 7.30-14.00).
Kobiety kobietom
Różowy Październik – miesiąc świadomości raka piersi, to czas poświęcony głównie profilaktyce onkologicznej. W szczególny sposób postanowiły zaznaczyć to panie ze Stowarzyszenia Amazonki w Strzelcach Kraj. wraz ze strzeleckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Wspólnie uszyły „serdeczne poduszki” dla pacjentek gorzowskiego szpitala. – Te poduszki w kształcie serca są bardzo pomocne w rehabilitacji kobiet po mastektomii. Zapobiegają obrzękom limfatycznym - tłumaczy Irena Regulska, jedna z Amazonek.
W strzeleckim Centrum Aktywności Społecznej, gdzie działają i Amazonki, i Uniwersytet Trzeciego Wieku, powstało w sumie 125 poduszek - serduszek. - Szycie odbywało się pod kierownictwem Grażyny Stube, która pomogła przy wykrojach i pokazała, jak się obchodzić z maszyną. Drugim motorem akcji była Lucyna Pęczek, która kieruje Centrum Aktywności Społecznej. Inicjatywa szycia wyszła od niej - relacjonują panie.
W akcję zaangażowała się m.in. posłanka Krystyna Sibińska, która - jak mówią uczestniczki - świetnie radziła sobie przy maszynie. Na koniec posłanka i inne wolontariuszki przywiozły kolorowe serca do szpitalnej poradni onkologicznej.
- Nasze pacjentki na pewno bardzo się ucieszą. Używanie poduszki pomaga odprowadzić zalegającą chłonkę. To taki "klin" zabezpieczający przed obrzękiem ręki po stronie operowanej piersi - tłumaczy Elżbieta Przysiężniak, specjalistka pielęgniarstwa onkologicznego.
- Choroba to na początku szok. Świat się wali. Sama jednak wiem, że nawet drobne gesty, prezenty, uśmiech bardzo pomagają dojść do siebie - mówi Aleksandra Kochańska ze strzeleckich Amazonek.