Troje maluszków urodziło się pierwszego dnia roku
Pierwszym maluszkiem urodzonym w 2024 roku na Oddziale Ginekologiczno - Położniczym jest Synek Inny i Oleha Kondratenko z Gościnowa.
Chłopczyk przyszedł na świat dokładnie 1 stycznia o 13.55. Ważył 3290 g i miał 55 cm. Malec to trzeci synek państwa Kondratenko – w domu czekają na niego dwaj bracia. Pani Inna i jej mąż Oleh pochodzą z Ukrainy, do Polski uciekli prawie dwa lata temu przed wojną.
Małe wielkie cuda
1 stycznia w szpitalu urodzili się też Róża – córeczka Kornelii i Przemysława ze Stańska oraz Sebastian – synek Sandry i Piotra z Brzozowca.
W 2023 r. w szpitalu urodziło się 1106 dzieci. Każde narodziny to mały cud, ale zdarzały się też większe. Na początku lipca z lecznicy została wypisana mała Sara. Dziewczynka urodziła się w 28. tygodniu z wagą zaledwie 560 g.
Jak podkreślała mama dziewczynki Kinga Gomulska, szczęśliwe rozwiązanie to zasługa przede wszystkim lek. Krzysztofa Kaczmarka i jego zespołu. To on podjął decyzję o natychmiastowym cesarskim cięciu, gdy życie dziecka było zagrożone.
Po 100 dniach pobytu na gorzowskim Oddziale Noworodkowym z Pododdziałem Intensywnej Opieki Nad Noworodkiem mała Sara wyszła do domu. Ważyła 2990 g.
CZYTAJ TEŻ: Kolejny mały wielki cud
Cudem można też nazwać narodziny Poli. Jej mama Sylwia trafiła do szpitala z zagrożoną ciążą. W 27. tygodniu kobiecie, która ciągle leżała na oddziale, odeszły wody płodowe. Pod ścisłym nadzorem naszych specjalistów pani Sylwii udało się jednak dotrwać do 30. tygodnia ciąży. Wtedy lekarze wykonali cesarskie cięcie.
Pola urodziła się z wagą 1475 g. Lekarze określali jej stan jako ciężki, była pod respiratorem. Na szczęście leczenie przynosiło efekty. Po 50 dniach pobytu w szpitalu dziewczynka została wypisana do domu.
CZYTAJ TEŻ: Malutka Pola opuściła szpital. Jej narodziny to wielki sukces naszych specjalistów
Z myślą o rodzicach
To nie pierwszy przypadek, gdy w szpitalu udało się doprowadzić do szczęśliwego końca ciążę z tzw. małowodziem czy bezwodziem. - Zawsze jest to jednak rozpatrywane jako rodzaj cudu - mówi Krzysztof Kaczmarek, kierownik położnictwa.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny ma III, najwyższy stopień referencji. To oznacza, że zapewniana tam opieka ginekologiczna, położnicza oraz neonatologiczna są na najwyższym poziomie. Takim, jakie oferują ośrodki kliniczne.
SPRAWDŹ TEŻ: Ginekologia i położnictwo
Najwyższy stopień referencji ma też oddział noworodkowy. W razie potrzeby jest w stanie zaoferować wszystkie zaawansowane i najlepsze sposoby leczenia. - Chcemy, żeby panie które wybierają nasz szpital do rodzenia czuły, że ich maluch trafi pod dobrą opiekę. Dlatego cały czas szkolimy się i kupujemy nowy sprzęt - mówi dr n. med. Barbara Michalczyk, kierownik noworodków.
SPRAWDŹ TEŻ: Oddział noworodkowy
Przy szpitalu działa też Szkoła Rodzenia. Przyszli rodzice do narodzin dziecka przygotowują się na darmowym ośmiotygodniowym kursie pod okiem doświadczonej i cenionej Wiolettu Gębicz, mgr położnictwa i edukatorki laktacyjnej.
Aby skorzystać z oferty Szkoły Rodzenia przy ul. Dekerta należy się wcześniej zapisać telefonicznie i mieć wstępną zgodę prowadzącego ciążę lekarza ginekologa.
SPRAWDŹ TEŻ: Szkoła Rodzenia