Powróć do: Na skróty

Robot chirurgiczny da Vinci

Robot chirurgiczny da Vinci 

Robot chirurgiczny da Vinci pozwala na realizowanie wysokospecjalistycznych świadczeń w zakresie diagnozy, leczenia i opieki nad osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi, głównie w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej.

Praca roota chirurgicznego da Vinci opiera się na technikach laparoskopowych, ale ma dużo większe możliwości operacyjne niż zwykły laparoskop. Umożliwia osiągnięcie precyzji cięcia przekraczającej możliwości ludzkich rąk.

Robot da Vinci składa się z czterech ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Ruchy ramion urządzenia imitują anatomiczne ruchy nadgarstka operatora urządzenia. Efektem zabiegu z wykorzystaniem systemu da Vinci jest mniejsza liczba zdarzeń niepożądanych oraz skrócenie okresu hospitalizacji.

Lekarz wykonujący zabieg z zastosowaniem da Vinci – w odróżnieniu od innych technik chirurgicznych – nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli, która umożliwia wyświetlenie trójwymiarowego obrazu narządu nawet w 16-krotnym powiększeniu.

CZYTAJ TEŻ: Wdrożenie robotycznych systemów wsparcia zabiegów chirurgicznych na Głównym Bloku Operacyjnym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. – Etap I

 

Metoda da Vinci: gdzie znajduje zastosowanie
Robot da Vinci znajduje zastosowanie w następujących obszarach medycyny m.in.:

  • urologia (np. leczenie raka prostaty) – w Stanach Zjednoczonych system jest standardem w leczeniu operacyjnym raka prostaty. Około 80% operacji prostatektomi wykonywanych jest przy asyście robota da Vinci.
  • ginekologia – histerektomia da Vinci to metoda stosowana w usuwaniu zmian łagodnych oraz nowotworów narządu rodnego. Stanowi nowoczesną technikę chirurgicznego usuwania macicy, jajników i węzłów chłonnych.
  • chirurgia kolorektalna (rak jelita grubego) – rośnie liczba operacji chirurgicznych przy asyście robota da Vinci w obrębie jelita grubego, ze szczególnym wskazaniem dolnej resekcji odbytnicy i resekcji całkowitej lub częściowej jelita.

Zalety zastosowania techniki robotycznej da Vinci:

  • niska utrata krwi,
  • minimalizacja powikłań,
  • mniejszy ból pacjenta
  • szybsza rekonwalescencja
  • mniejsza liczba zdarzeń niepożądanych

Metoda da Vinci. Kto wykonuje zabiegi
Wszystkie operacje przy pomocy robota da Vinci wykonują nasi specjaliści z zakresu chirurgii onkologicznej, posiadający jednocześnie certyfikat operatora systemu.
W zależności od wskazań medycznych i operowanego obszaru zabiegi z użyciem robota chirurgicznego da Vinci wykonują obecnie:

  • w zakresie urologii: dr n. med. Piotr Petrasz i lek. Marcin Gałęski
  • w zakresie ginekologii: lek. Krzysztof Kaczmarek, lek. Magdalena Krzemińska
  • w zakresie chirurgii: dr n. med. Ahmad Thabit Sinjab, lek. Krystian Bizunowicz
 

 

CZYTAJ TEŻ:
Urolodzy zrobili już ponad 100 operacji za pomocą da Vinci

Każdy mógł usiąść za sterami robota i przymierzyć gogle wyświetlające hologramy. Zdrowy Weekend w galerii Nova Park przyciągnął dorosłych i dzieci

DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!