Dekerta/pawilon Działu Rehabilitacji i Magazynu (zobacz mapkę)
Zapisy i informacje
- od poniedziałku do piątku 14.00-15.00 95 782 71 91
Zajęcia w Szkole Rodzenia są podzielone na trzy grupy tematyczne:
Dzień porodu jest najbardziej wyczekiwaną i zarazem budzącą wiele niepokoju datą w kalendarzu datą każdej ciężarnej, zwłaszcza tej, która będzie rodzić po raz pierwszy. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w 8-tygodniowym kursie w szpitalnej Szkole Rodzenia. Podczas każdego ze spotkań doświadczona i wykwalifikowana mgr położnictwa Wioletta Gębicz przygotowuje do świadomego i aktywnego porodu, a także do niezmąconego stresem rodzicielstwa.
- Zajęcia teoretyczne, podczas których rodzice zdobywają lub uzupełniają wiedzę z zakresu ciąży, porodu, połogu oraz laktacji.
- Zajęcia praktyczne, które mają wyposażyć rodziców w umiejętności związane z pielęgnacją i kąpielą noworodka, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zajęć rodzice poznają skuteczne pozycje i techniki w karmieniu naturalnym, a także poznają etapy rozwoju psychoruchowego dziecka w I roku życia.
- Zajęcia gimnastyczne dla kobiet ciężarnych w poszczególnych trymestrach ciąży z elementami nauki technik oddychania w poszczególnych etapach porodu.
Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się w ośmioosobowych grupach od poniedziałku do piątku (oferujemy też możliwość indywidualnych konsultacji). Podczas zajęć istnieje możliwość poznania topografii oddziału położniczo-ginekologicznego oraz bloku porodowego. Aby skorzystać z naszej oferty, należy się wcześniej zapisać telefonicznie i mieć wstępną zgodę prowadzącego ciążę lekarza ginekologa.
CHCESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W ZAJĘCIACH ONLINE, KLIKNJ TUTAJ
NIEZBĘDNIK PRZYSZŁEJ MAMY
KIEDY DO SZPITALA
Zaleca się, aby kobieta, która rodzi po raz pierwszy udała się do szpitala, kiedy odczuwa regularną czynność skurczową macicy co 5 do 7 minut, a w przypadku wieloródki – 10 minut.
Do szpitala należy się udać zawsze, gdy dojdzie do odpłynięcia płynu owodniowego w całości lub gdy zauważysz jego sączenie, oraz w każdym przypadku, gdy zauważysz niepokojące oznaki, np.: nagłe zwiększenie ruchliwości dziecka, nagłe ustanie ruchów dziecka. Nagły ból brzucha lub podbrzusza (nieprzypominający skurczów), krwawienie z dróg rodnych, gorączka, pogorszone samopoczucie, zawroty głowy, nagłe osłabienie.
95 782 74 00
Od 1 kwietnia 2022 r. pacjentka i osoba towarzysząca nie mają testów na COVID-19, chyba że stwierdzi sie u nich wyraźne objawy.
PORÓD RODZINNY
Wystarczy razem z osobą towarzyszącą zgłosić się do ginekologicznej izby przyjęć. Po rozwiązaniu osoba towarzysząca może zostać w sali porodowej jeszcze przez dwie godziny. W przypadku planowanego cesarskiego cięcia zasady są podobne: pacjentka zgłasza w izbie osobę towarzyszącą, która w wyznaczonym terminie zgłasza się do izby, skąd zostanie skierowana na oddział.
Odwiedziny na oddziale położniczo - ginekologicznym są możliwe z zachowaniem obowiązujących reguł SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Do ginekologicznej izby przyjęć wchodzimy przez planową Izbę Przyjęć. Pacjentki nie zajmują miejsca w poczekalni, tylko kierują się bezpośrednio do izby (naprzeciwko wyjścia z planowej Izby Przyjęć).
CO ZABRAĆ DO SZPITALA
Do szpitala należy zabrać:
- kartę przebiegu ciąży,
- dowód tożsamości,
- NIP pracodawcy lub własny (jeśli mama prowadzi działalność gospodarczą)
- wyniki konsultacji specjalistycznych – wpis w karcie ciąży lub zaświadczenie
- dane przychodni lekarza rodzinnego (nazwa, adres oraz imię i nazwisko lekarza rodzinnego)
- wyniki badań (grupa krwi i czynnik Rh), aktualne badania obowiązujące w ciąży, wynik cytologii, badanie czystości pochwy, badanie posiewu z pochwy, ostatni wynik badania USG,
DLA MAMY
- kosmetyki, przybory toaletowe,
- szlafrok, 2 koszule do karmienia, 2 biustonosze dla mam karmiących, 10 wkładek laktacyjnych, 2 sztuki majtek położniczych jednorazowych z siateczki, ręczniki frotte, ręcznik papierowy, chusteczki higieniczne, chusteczki pielęgnacyjne nawilżone bezzapachowe, klapki, skarpetki, butelka wody niegazowanej, kubek i sztućce.
DLA DZIECKA:
Nasz szpital zapewnia wyprawkę dla dziecka na czas pobytu w szpitalu. Jeśli masz życzenie używać dostarczonych przez siebie ubranek przygotuj: body i pajacyki (3 komplety na pobyt), czapeczkę, rękawiczki „niedrapki”, pieluchy tetrowe i flanelowe (po 3 sztuki)
PORÓD:
Podstawą bezpiecznego, zakończonego sukcesem porodu jest współpraca rodzącej z położną i lekarzem położnikiem. Dzięki temu poród przebiega bez przeszkód i stresu, a noworodek przychodzi na świat w dobrym stanie. Należy jednak pamiętać, że to rodząca odgrywa główną rolę w trakcie porodu.
Pamiętaj!
Zgodnie z ustawa o zawodzie lekarza wyłącznie lekarz (ordynator, kierownik dyzuru, konsylium lekarskie) może podjąć decyzję o przeprowadzeniucięcia cesarskiego z wyczerpującym uzasadnieniem i odwołaniem do wskazań medycznych, a każda pacjentka musi mieć świadomość, że cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem operacyjnym.
Sala porodowa tel. 95 782 74 03
Przybliżony czas pobytu:
- po porodzie fizjologicznym bez komplikacji – 2-3 doby,
- po nacięciu krocza – 2-3 doby,
- po cesarskim cięciu – 3-4 doby
WYPIS ZE SZPITALA
Uprzejmie prosimy o przygotowanie następujących informacji, niezbędnych do wydania wypisu noworodka:
- dokładny adres poradni POZ, do której będzie należało dziecko
- telefon poradni
- imię i naziwsko lekarza rodzinnego
- dane kontaktowe położnej środowiskowej (jeśli jest inna niż z poradni POZ)
- telefon kontaktowy matki noworodka
ZOBACZ WIDEOPORADNIK RODZICA
ODCINEK 1: Resuscytacja krążeniowo - oddechowa
ODCINEK 2: Zadławienia u dzieci
ODCINEK 3: Bezpieczna podróż z maluszkiem